Xi Jinping zwyczajem innych ważnych ludzi na świecie* przemówił do narodu z noworoczną mową. W przeciwieństwie do lat poprzednich tym razem wystąpił stając zza mównicą, a nie za biurka jak to było w poprzednich latach. Wydaje się, że ta drobna zmiana wiąże się z nadchodzącym zjazdem KPCh i czekającymi nas wtedy igrzyskami.

Xi już teraz buduje momentum. Całe orędzie było zresztą podporządkowane nadchodzącej rozgrywce o pełnie władzy nad ChRL.

Co ciekawe, przemówienie było nagrane wcześniej, o czym świadczą archiwalne przebitki pokazujące aktywność Xi w 2016 roku.

Xi szybko uderzył w populistyczne tony mówiąc, że władze będą nadal koncentrować się na wydźwigiwaniu z biedy najsłabszych grup społecznych. To próba uprzedzającego uderzenia przed zjazdem partii w tzw. „nową lewicę”, podyktowana chęcią przejęcia jej rosnącej popularności w partyjnych dołach i niektórych segmentach społeczeństwa.

Oczywiście Xi także chwalił się osiągnięciami ChRL w 2016 roku, jak nowy super radioteleskop i program kosmiczny. Nie zabrakło także wzmianki o sukcesach na arenie międzynarodowej: szczyt G20, Nowy Jedwabny Szlak, czy Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych.

Nie zabrakło też tonów nacjonalistycznych: ChRL będzie bronić swoich praw do Morza Południowochińskiego i jedności terytorialnej (Tajwan?). Tutaj nawet podniósł głos, co jest zauważalne (Xi jak typowy aparatczyk mówi raczej monotonnie i bez ikry), co jest jasnym sygnałem w kierunku Waszyngtonu i Donalda Trumpa (sygnał zapewne nie będzie zrozumiały przez adresata).

Większość orędzia była jednak poświęcona problemom społecznym ChRL i – w domyśle – czemu to Xi jest najbardziej predysponowany do ich rozwiązania.

Xi prezentuje się tutaj jako czystej wody populista z chińską charakterystyką. Dlatego mówi dużo o poprawianiu poziomu życia ludzi. Zwiększeniu zatrudnienia, edukacji, mieszkalnictwa czy też ochrony zdrowia. Xi generalnie pragnie się pokazać jako dobry cesarz, który pochyla się nad „trudnościami mas: jak jedzą, jak żyją” – jego nie trzeba się pytać jak żyć, towarzyszu Przewodniczący? On ma już gotową odpowiedź, czy tego chcecie, czy nie.

Ciekawy jestem szczegółów zapowiedzianej reformy regionów wiejskich. Ostatni raz jak KPCh reformowała wieś, to z głodu zmarło kilkadziesiąt milionów ludzi. Miejmy nadzieję, że Xi nie planuje czegoś równie spektakularnego.

Xi przyrzeka także, że KPCh „nigdy nie będzie się wymigiwać od odpowiedzialności” (czytaj: nigdy nie odda władzy), a jego obietnica kontynuowania kampanii antykorupcyjnej zapowiada raczej nasilenie walk wewnętrznych w KPCh. Krótko mówiąc będzie się działo na naszej planecie w 2017 roku, także za Wielkim Murem.

* Tylko w Polsce ten, który rządzi, nie przemawia na nowy rok wypychając do przodu statystów.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.