ChRL ma zamiar zatrudnić (nie wiadomo, czy nie za darmo) 20 tysięcy naukowców z rodzimych uniwersytetów i instytutów badawczych, aby stworzyć własną encyklopedię internetową na wzór Wikipedii.

Swoista anty-Wikipedia ma zostać uruchomiona w przyszłym roku i mieć około 300 tysięcy haseł z ponad 100 dziedzin. Ma też być dwukrotnie większa niż Encyklopedia Brytannica.

Problem w tym, że chińska wersja Wikipedii już ma ponad 938 tysięcy haseł. Po co więc tak wielki wysiłek organizacyjny by stworzyć coś mniejszego i ograniczonego?

Na cóż, twórcy nie ukrywają swoich celów mówiąc, iż „Chińska Encyklopedia nie będzie książką, ale kulturowym Wielkim Murem” oraz będzie „prowadzić i przewodzić publiczności i społeczeństwu”.

Projekt ma szanse realizacji, w tym sensie, iż ChRL ma odpowiednie zasoby techniczne czy ludzkie. Zaangażowana w niego jest Chińska Akademia Nauk. Jej przewodniczący, Bai Chunli (白春礼) powiedział jednak, iż Chińska Encyklopedia będzie dla ChRL „prezentacją ostatnich osiągnięć, promować dziedzictwo historyczne, podniesie soft power oraz wzmocni rdzeń wartości socjalistycznych”. Wszystko oczywiście zgodnie z linią Xi Jinping. Dlatego równie dobrze może się okazać, iż cały projekt jest tylko elementem kampanii propagandowej Xi Jinping przed jesiennym zjazdem KPCh. Zobaczymy.

Oficjalnie projekt prowadzi Chińskie Stowarzyszenie Dystrybutorów Periodyków – nie ma zbyt dużo informacji o tej organizacji – ale można mieć pewność, iż za wszystkim stoją centralne władze w Pekinie.

Pomysł stworzenia Chińskiej Encyklopedii został zaakceptowany już w 2011 roku przez Radę Państwową (rząd), ale do teraz nie podjęto żadnych konkretnych prac, dlatego można mieć wątpliwości, czy projekt w ogóle wystartuje. Pytaniem otwartym pozostaje także jakość nowego serwisu.

Oczywiście, chińscy naukowcy są zdolni do stworzenia odpowiednich haseł, tylko czy władza im pozwoli?

Sama Wikipedia jest blokowana częściowo w ChRL. Można wyszukiwać większość haseł związanych z nauką lub kulturą, ale próba znalezienia tematów uznanych przez władze za wrażliwe kończy się zerwaniem połączenia z serwerem. Wciąż, mimo częściowej blokady cieszy się w ChRL dużą popularnością. Nawet rodzime firmy, jak Baidu i Qihu stworzyły opierając się na hasłach z Wikipedii własne serwisy encyklopedyczne.

ChRL ma też swoją tradycyjną, papierową encyklopedię, której pomysł pojawił się tuż po zakończeniu rewolucji kulturalnej – w zamyśle twórców miała uchronić Chiny w przyszłości od podobnej katastrofy. Prace trwały ponad 15 lat i zaowocowały pierwszym wydaniem w 1993 działa liczącego 74 tomy. Problem w tym, że papierowa wersja jest droga, dostępna głównie w bibliotekach i szybko się dezaktualizuje. Inną kwestią jest ocenzurowanie i upolitycznienie całego projektu. Nic dziwnego, że większość użytkowników woli szybki dostęp do wolnej i darmowej Wikipedii.

Kwestia zaufania będzie kluczowa dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Nie tylko w oczach użytkowników – tych można jeszcze próbować przymusić do używania nowego serwisu po prostu blokując całkowicie dostęp do chińskiej wersji Wikipedii – ale też samych twórców, którzy obawiają się ingerencji partyjnych ideologów. Wielu z naukowców już się dystansuje od projektu i wyraża sprzeciw w stosunku do „starych ram politycznych”.

Bierny opór elit intelektualnych, tak jak do tej pory, może się okazać największą przeszkodą w planach „dogonienia i przegonienia” Wikipedii.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

 1. No i wtopa, chodziło o 938 tysięcy haseł 🙂

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Brawo za spostrzegawczość!

   Polubienie

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.