LingJihua

Ling Jihua (令计划), doradca poprzedniego Przewodniczącego ChRL – Hu Jintao, został skazany w Tianjinie na dożywocie za nadużycie władzy, branie łapówek (w sumie rodzina Ling miała wziąć 77 milionów RMB, ok. 11,6 miliona USD)  i nielegalny dostęp do tajemnicy państwowej. Ling został oficjalnie oskarżony w maju, ale dziennikarze nie mieli wstępu na proces, a władze ostrzegły media w kraju, by relacjonując sprawę dokładnie trzymały się oficjalnych komunikatów.

Pisałem niedawno, że wiele wskazuje na fakt, iż Xi Jinping szykuje się do ataku na frakcję wywodzącą się z działaczy Ligi Młodzieży Komunistycznej. Skazanie Ling to kolejny ruch mający osłabić Hu Jintao i wspierającą go grupę. Działacze KPCh wywodzący się z Ligi Młodych Komunistów w naturalny sposób stoją w opozycji wobec „książątek”.

„Książątka” podobnie jak sam Xi Jinping odziedziczyły władzę i wpływy po rodzicach, którzy zdobyli kraj w 1949 roku. Mimo prześladowań Mao w latach rewolucji kulturalnej po powrocie Deng Xiaopinga rozpoczęli błyskawiczne kariery w aparacie partyjnym.

Deng był jednak na tyle sprytny, że wspierał także grupę działaczy wspinających się po szczeblach władzy samodzielnie, którzy zaczynali karierę właśnie w lidze. Nie mając wsparcia rodziców i ich rozbudowanych sieci zależności (guangxi) w naturalny sposób lgnęli do siebie i stworzyli zwartą grupę pomagającą sobie na wzajem. Krzywo też patrzą na „książątka”, które wszystko dostały na tacy.

Niechęć jest obopólna. „Książątka” nie lubią parweniuszy z ligi, którzy stanowią dla nich konkurencję na różnych szczeblach kariery i trzeba się z nimi też dzielić fruktami. Atak Xi na frakcję ligi nie jest jednak motywowany tylko przez personalne animozje.

Xi pragnie przebudować dengowski model rządów i musi wyeliminować ludzi, którzy uważają się za jego strażników. W końcu, to dzięki reformom Denga oraz jego polityce promowania różnych ludzi mogli osiągnąć tak wiele. Trudno powiedzieć na ile Xi jest motywowany chęcią rozszerzenia osobistych rządów, które opierają się na „książątkach”, a na ile stoi za tym głębsza myśl polityczna.

Czy Xi myśli o utrzymaniu władzy poza dziesięcioletni okres? Aby to osiągnąć musi wyeliminować wewnętrzną opozycję z frakcją ligi na czele. Jeżeli pragnie przebudować system polityczny ChRL, musi zdobyć większą władzę, więc w takim wypadku także jest zmuszony wyeliminować frakcję ligi. Dlatego tak trudno odgadnąć motywy analizując działania.

Niewiele daje też analiza programu Xi. Czy odwołania do komunistycznego purytanizmu są narzędziem poszerzania władzy osobistej? Czy może są faktycznie celem przebudowy?

W piątek mineła dziewięćdziesiąta piąta rocznica powstania KPCh. W przemówieniu z tej okazji Xi ponownie mówił o powrocie do marksistowskiej ortodoksji, swoistej remaoizacja. Zmniejszenie nierówności socjo-ekonomicznych jest warunkiem utrzymania władzy przez KPCh, ale czy odwrót od reform Denga pomoże to osiągnąć?

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Jintao (Liga Młodzieży Komunistycznej), to Xi nie ma jeszcze zwartego zaplecza politycznego poza kastą książątek. Lecz oni mogli dać mu władzę w ramach systemu stworzonego przez Denga, nie zapewnią jednak […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.