gold

W tym tygodniu pojawiły się informacje, iż Południowoafrykański Standard Bank negocjuje z  Deutsche Bank (DB) przejęcie miejsca przy „londyńskim układzie”. Jest to nieformalna grupa banków, które regulują kryteria dla mechanizmu ustalania cen złota. To naturalne, że południowoafrykański bank szuka członkostwa w tym gremium. Południowa Afryka jest największym producentem złota na świecie.

Jest jednak małe „ale”. Dwadzieścia procent w tym banku należy do Komercyjnego i Przemysłowego Banku Chin (ICBC). Co samo w sobie nie jest znaczące, ale ten sam bank negocjuje obecnie zakup pakietu większościowego w brytyjskim oddziale Standard Banku.

Aby móc zrozumieć znaczenie tego ruchu, trzeba wiedzieć czym jest „londyński układ”. Chociaż słowo „układ” nadaje tej grupie złowieszcze znaczenie, tak naprawdę to w całym „układzie” chodzi o ustalenie cen złota w operacjach między poszczególnymi bankami. Na początku (1919) w „układzie” brało udział ponad pięćset instytucji finansowych. Dzisiaj tylko pięć HSBC, Barclays, SG, Bank of Nova Scotia i właśnie DB. Obecnie DB chce się wycofać w związku z prowadzonym śledztwem przez niemiecki nadzór bankowy i władze antymonopolowe w sprawie „ustawiania” cen metali szlachetnych.

Pięć banków wpływa na cenę złota przez ustawianie wzajemnych cen w czasie prowadzonych w dni robocze konferencji o 10:30 i o 15:30 czasu londyńskiego. Partnerzy mogą wpływać na ceny przez stymulowanie popytu, jak i przyciągnie większej liczby oferentów, którzy muszą konkurować między sobą.

ChRL ma swoją giełdę złota Shanghai Gold Exchange, ale jest ona zbyt mała aby wpływać na światowe surowce kruszcu.  W Szanghaju nie handluje się też samym złotem, a jego depozytami, co zmniejsza znaczenie giełdy. Ceny ostatnio spadły, a ChRL ma poważne rezerwy 1054 ton (stan na koniec 2013 roku).

Dlaczego jednak Pekin szuka możliwości dostania się do „londyńskiego układu”?

Członkowie nie mogą (teoretycznie jest to co prawda możliwe) występować przeciwko sobie. ChRL, która jest największym importerem złota jest zainteresowana stabilizacją cen kruszcu. Shanghai Gold Exchange nie spełnia tej roli, dlatego szuka innych możliwości.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Inaczej ChRL otworzyłaby ogromne pole do spekulacji. Jaki więc ma sens, poza prestiżem (ChRL próbowała się dostać do London Gold Fixing), posiadanie własnego mechanizmu ustalania kursu RMB do […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.