money

Narastający kryzys sektora bankowego powoduje, że wielu przedsiębiorstwom w ChRL zaczynają doskwierać problemy z płynnością finansową, kosztami obsługi zadłużenia czy finansowaniem inwestycji (także zakupów obcych firm). Pekin ma coraz większe problemy z finansowaniem zadłużenia gospodarki.

Odpowiedzią wydaje się szukanie kapitału za granicą, ale jest to bardzo utrudnione w ramach obecnych uregulowań – KPCh zawsze bała się zadłużenia u „imperialistów”.

Teraz jednak władze są zmuszone do zmiany. Narodowa Komisja Rozwoju i Reform ChRL (中华人民共和国国家发展和改革委员会) zaaprobowała program pilotażowy, w którym dziesięć wybranych przedsiębiorstw państwowych będzie miało więcej swobody w zadłużaniu się poza ChRL.

Do tej pory na każde zaciągnięcie długu zagranicą w dowolnej formie, kredytu bankowego czy sprzedaży obligacji, firmy z ChRL musiały uzyskać specjalne pozwolenie od komisji. Obecnie wybrane przedsiębiorstwa będą mogły swobodnie wybierać, gdzie pozyskają kapitał po przez emisję obligacji. Oczywiście nadal będą je obowiązywać roczne limity zadłużenia określane przez komisję dla każdej firmy państwowej.

Dodatkowym celem władz jest też odwrócenie, chociaż w jakimś stopniu odpływu kapitału z ChRL. Zadłużanie się przedsiębiorstw za granicą oznacza także napływ obcych walut do kraju, co też może pomóc zmniejszyć presję na RMB. Problem z takim założeniem polega na tym, że kiedyś trzeba te długi spłacić i wtedy kapitał powędruje znowu za granicę. Dlatego może to być rozwiązanie albo krótkoterminowe, albo przedsiębiorstwa będą musiały finansować wykup jednych obligacji z emisji kolejnych także za granicą.

Innym pytaniem jest, czy znajdzie się wystarczająco dużo chętnych na obligacje firm z ChRL. Oczywiście w programie pilotażowym są same „rodzynki”, jak Huawei, ale program pilotażowy to za mało by zmienić sytuację makroekonomiczną. Co z innymi firmami? Czy zwalniająca gospodarka może przyciągnąć wystarczająco wielu gotowych wciąż wierzyć w „chiński cud gospodarczy”?

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] finansowy. Wygląda na to, że Pekin świadomy niebezpieczeństwa szuka na gwałt możliwości dokapitalizowania sektora finansowego. Według Bloomberga, Pekin jest świadomy nadchodzącego kryzysu finansowego i […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.