China Stocks Rally After Stamp Tax Cut

W ciągu ostatnich trzech miesięcy akcje banków z ChRL spadły o 20%. Papiery większości banków są obecnie warte pięciokrotnie mniej niż przed rokiem i znaczne poniżej wyceny rynkowej. Jest to wynik przede wszystkim oczekiwanego przez inwestorów kryzysu finansowego i wzrostu „złych długów” w chińskich bankach z 6,5% do 8%. Inwestorzy podejrzewają także, że oficjalne dane o liczbie „złych długów” są od lat zaniżane.

Na ocenie banków odbijają się nie tylko ich fatalna polityka pożyczkowa, która jest zależna w dużym stopniu od politycznych koneksji, ale też ogólne spowolnienie gospodarcze w ChRL oraz zapowiedzi liberalizacji rynku finansowego. Wielu inwestorów nie wierzy w zdolność państwowych banków do działania w warunkach realnej konkurencji.

Pekin ratował się przed światowym kryzysem programem stymulacyjnym, w ramach którego zmusił państwowe banki do wpuszczenia w gospodarkę 3 bilionów USD pod postacią pożyczek. Większość trafiła do banki stymulacyjnej na rynku nieruchomości, albo do takich sektorów gospodarki jak produkcja paneli słonecznych. W efekcie strona podażowa przerosła mocno popyt, a szanse na zwrot inwestycji oddala się z każdym miesiącem, jak kolejne sektory gospodarki ChRL tracą impakt. Władze nie pomogły utrzymując przez długi czas, że „złe długi” nie stanowią więcej niż 1%. Dzisiaj już nikt nie ufa oficjalnym danym.

Kolejnym problemem, przed jakim muszą stanąć państwowe banki to konkurencją ze strony mnożących się parabanków, których instrumenty finansowe stanowią poważną konkurencję w kraju, gdzie inflacja często przekracza oprocentowanie lokat bankowych. Także wiele przedsiębiorstw stara się zdobyć potrzebne środki bezpośrednio na rynku przez emisję obligacji i pomijając banki. Oczywiście mogą sobie na to pozwolić tylko najsilniejsi gracze, ale równocześnie w ten sposób banki tracą najsolidniejszych pożyczkobiorców i poważne zyski.

Na rynku rozpychają się też coraz bardziej dostawcy usług finansowych online jak Alibaba lub Tencent. Dzisiaj jest to jeszcze raczkujący sektor, ale w ciągu kilku lat zada kolejny cios systemowi banków państwowych.

W tle są jeszcze ograniczenia polityki „luzowania finansowego” Rezerwy Federalnej w Stanach Zjednoczonych. Kraje tzw. „BRIC”, które najbardziej się uzależniły od łatwych pieniędzy, teraz  zaczynają płacić za to co cenę.

Oczywiście, w ostateczności Pekin będzie musiał wyłożyć pieniądze na stół i pokryć straty wynikające z własnej polityki podtrzymywania wzrostu gospodarczego za wszelką cenę. To, co potęguje narastający niepokój rynków jest niepewność co do wielkości strat i kosztów, ale przede wszystkim nikt nie wie, co czeka za zakrętem drogi, gdzie kończy się polityka podtrzymywania wzrostu gospodarczego. Czy Pekin ma faktycznie jakiś sensowny pomysł na przyszłość? Czy on zadziała?

Opublikował/a Michał Bogusz

4 Comments

 1. […] cieniu kolejnych wstrząsów na giełdach ChRL odgrywa się dramat sektora bankowego. Tak naprawdę źródłem chaosu na giełdach jest sector bankowy i ogromne, choć ukryte, […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] kryzys sektora bankowego powoduje, że wielu przedsiębiorstwom w ChRL zaczynają doskwierać problemy z płynnością […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] wszystkim ogromny dług gospodarki ChRL obciążający cały sektor finansowy. Wygląda na to, że Pekin świadomy niebezpieczeństwa szuka […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 4. […] bez wsparcia politycznego i tak nie mają co liczyć na sektor bankowy. Stąd też z jednej strony fatalna kondycja banków w ChRL, a z drugiej istnienie równoległego sektora […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.