Centralny bank ChRL – Ludowy Bank Chin (znany też pod angielskim skrótem PBOC – People’s Bank Of China) ma ogłosić podniesienie stóp procentowych o pięć punktów bazowych (z 3.30% na 3.35%). To niewielka zmiana, ale stanowi spore zaskoczenie dla analityków. Takie można przynajmniej odnieść wrażenie przeglądając poranne komentarze.

Zaskoczenie wynika z faktu, że podnoszenie stóp procentowych utrudni teoretycznie dostęp do kredytu, co może osłabić wzrost gospodarczy, który w ostatnich latach stracił swoją dynamikę, choć formalnie pozostaje dodatni. Taka zdroworozsądkowa analiza miałaby jednak sens, gdybyśmy mówili o normalnym banku centralny czy normalnym systemie finansowym. Lecz w wypadku ChRL nic nie jest takie, do czego się przyzwyczailiśmy i przenoszenie utartych schematów nie ma tutaj sensu.

Po pierwsze, PBOC nie jest typowym, niezależnym bankiem centralnym. To jednostka Centralnego Rządu Ludowego posiadająca status ministerstwa. Dlatego nie mowy o jakiejkolwiek niezależnej polityce monetarnej.

Po drugie, cały system bankowy znajduje się w rękach państwa i jest mniej lub bardziej ręcznie sterowany. To powoduje, że banki w podejmowaniu decyzji o udzielaniu pożyczek biorą pod uwagę przede wszystkim aspekt polityczny. Ekonomia ma znaczenie drugorzędne i tylko wtedy, kiedy nie jest sprzeczna z koniecznością polityczną.

Dlatego podniesienie stóp procentowych nie powinno wpłynąć zbyt bardzo na dostępność kredytów w ChRL. Ci, którzy mieli je dostać, i tak je dostaną, ponieważ taka będzie decyzja polityczna. Ci bez wsparcia politycznego i tak nie mają co liczyć na sektor bankowy. Stąd też z jednej strony fatalna kondycja banków w ChRL, a z drugiej istnienie równoległego sektora parabankowego.

Po co więc władze w ogóle podnoszą stopy procentowe? Chodzi o powstrzymanie lub chociaż spowolnienie odpływu kapitału z ChRL.

Słabnąca gospodarka nie daje już tak wiele możliwości korzystnych inwestycji. Równocześnie zmiany polityczne nie napawają optymizmem – zresztą pojęcie własności w prawie ChRL (gdyby w ogóle ktoś się tam prawem przejmował) jest delikatnie mówiąc niejasne. Nic dziwnego, że ludzie, którym się udało, próbują zabezpieczyć majątek zagranicą.

Podniesienie stóp procentowych ma się przełożyć na podniesienie wartości lokat bankowych, ale biorąc pod uwagę inflację i czynniki pozaekonomiczne, to może być za mało, by zniechęcić ludzi do wywożenia pieniędzy z kraju.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] nadal szuka sposobów na ograniczenie ucieczki kapitału. Kolejne obostrzenia władz krępują zarówno możliwości działania nie tylko podmiotów […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.