101336807-yuan_counting.530x298

Podziemny system bankowy w ChRL obraca co najmniej sumą równą bilionowi RMB (ok. 152 miliardy USD) rocznie. Napisałem „co najmniej”, ponieważ w zeszłym roku wykryto ponad 60 nielegalnych parabanków, które dokonały transakcji finansowych na taką sumę.

Ile jest w rzeczywistości pieniędzy obracanych w „równoległym” systemie bankowym? Tego nikt nie wie, a nawet nie próbuje oszacować.

Powstanie tzw. „równoległego” systemu bankowego wynikało z ograniczeń oficjalnego sektora finansowego. Ograniczeń natury politycznej. Państwowe banki pożyczają pieniądze przede wszystkim państwowym przedsiębiorstwom lub firmom powiązanym z partyjnymi klanami. Miliony drobnych, niepowiązanych politycznie przedsiębiorców jest w rzeczywistości odciętych od normalnych form finansowania. Nie mając wyboru byli i są zmuszeni zwrócić się do podziemnych banków.

Wzrost „równoległego” systemu bankowego jednak jest owocem kryzysu gospodarczego i ucieczki kapitału za granicę. Dlatego w działalności takich organizacji finansowych udzielanie nielegalnych pożyczek schodzi na drugi plan. Na pierwszym miejscu jest wymiana pieniędzy i wywóz kapitału za granicę.

Choć obywatele ChRL mają prawo w ciągu roku oficjalnie wymienić na obce waluty jedynie sumę do 50 tysięcy RMB (ok. 7 654 USD), to ograniczenie pozostaje fikcją. Ludzie zawsze znajdą sposób by ominąć wszelkie zakazy i limity. Najpopularniejsze to podstawianie tzw. słupów, używanie obcokrajowców lub Chińczyków mieszkających na stałe zagranicą, czy po prostu przemyt gotówki do Hong Kongu. Tylko w styczniu br. rezerwy walutowe ChRL skurczyły się o 100 miliardów USD.

W listopadzie zeszłego roku policja rozbiła największy z wykrytych do tej pory podziemnych banków, który działał w prowincji Zhejiang. Zanim jego działalność została przerwana, zdołał przeprowadzić transakcje warte 64 miliardy USD. Całą operacją zarządzał niejaki Zhao Mouyi, który od 2013 roku zdążył w Hong Kongu otworzyć 10 różnych firm i przetransferować za granicę ponad 15 miliardów USD. Zhao, czy jak się naprawdę nazywa, do tej pory pozostaje nieuchwytny. Podejrzewam, że mieszka już zagranicą, a wpadły małe płotki.

Zresztą w realiach ChRL wpadają tylko małe płotki i są rozbijane jedynie niewielkie, podziemne banki. Duże organizacje powiązane z klanami w KPCh i operujące pod przykrywką legalnych instytucji finansowych pozostają poza zasięgiem policji.

Opublikował/a Michał Bogusz

5 Comments

 1. […] Kiedy jednak można dyskutować o użyteczności podatku Tobina w stabilizacji kursu danej waluty i zapobieganiu atakom spekulacyjnym, to jego skuteczność w zwalczaniu ucieczki kapitału jest praktycznie zerowa. Zwłaszcza w kraju z rozbudowanym czarnym rynkiem wymiany walut. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] strony Pekin stara się uszczelnić system za wszelką cenę i na razie udało mu się ograniczyć nielegalny system bankowy. Z drugiej, zasoby, które były łatwe do upłynnienia i przeniesienia za granicę, już […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] podejmowane przez Ludowy Bank Chin by wzmocnić RMB opóźniają odpływ kapitału, ale nawet zastosowanie ścisłej kontroli kapitału nie zdołało zatrzymać […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 4. […] Dlatego podniesienie stóp procentowych nie powinno wpłynąć zbyt bardzo na dostępność kredytów w ChRL. Ci, którzy mieli je dostać, i tak je dostaną, ponieważ taka będzie decyzja polityczna. Ci bez wsparcia politycznego i tak nie mają co liczyć na sektor bankowy. Stąd też z jednej strony fatalna kondycja banków w ChRL, a z drugiej istnienie równoległego sektora parabankowego. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 5. […] będą przecież szukać pieniędzy albo nakładając nielegalne podatki albo zadłużając się w szarej strefie bankowej. Problemem jest system polityczny ChRL i brak jakiejkolwiek formy partycypacji, co oznacza, że […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.