china reserves

Żródło: Macquarie Research.

ChRL straciła w 2015 roku ponad 500 miliardów USD rezerw walutowych. Ośrodek badawczy Macquarie Research zbadał w jaki sposób pieniądze wypłynęły z ChRL.

Najważniejszym źródłem straty były płatności związane z obsługą długów za granicą (Chinese pay down foreign debt). Wraz z umacnianiem się dolara i dewaluacją RMB szybko rosną koszty obsługi długów zaciągniętych za granicą przez firmy z ChRL. Dlatego starają się one jak najszybciej spłacić zobowiązania zanim rodzima waluta zanotuje dalsze straty.

Ciekawa kategoria to „straty i przeoczenia” (Error and omission), ale to po prostu zbiór niesklasyfikowanych źródeł straty jak nielegalny wywóz walut czy fałszywe transakcje handlowe.

W sytuacji dewaluacji RMB Chińczycy zachowują się racjonalnie – oczywiście ci, których na to stać – i zwiększają aktywa ulokowane za granicą (Chinese ramp up foreign assets).

Jeżeli obywatele ChRL starają się wywieźć jak największą część swojego majątku poza zasięg działania władz, to tym bardziej obcokrajowcy dążą do jak najszybszego wycofania inwestycji, a w realiach ChRL spowodowało to odpływ – bagatela – 123 miliardów USD (Foreigners withdraw money from Chinese banks).

Kiedy dwie wcześniejsze pozycje oznaczają odpływ gotówki to osobną kategorią stanowią obroty na inwestycyjnych papierach wartościowych (Securities investment), Chińczycy, jak i zagraniczni inwestorzy, wymieniają lokalne papiery wartościowe na obce.

Duży udział w odpływie rezerw walutowych ChRL mają także bezpośrednie inwestycje za granicami ChRL (Direct investment). Zwłaszcza w obliczu dewaluacji RMB koszty inwestowania zarówno w krajach trzeciego świata, jak i na rynkach rozwiniętych rosną gwałtownie. Równocześnie bezpośrednie inwestycje stanowią podstawę globalnej polityki Pekinu, więc trudno oczekiwać, że zrezygnuje on z tak ważnego narzędzia polityki zagranicznej.

Mimo tak dużego odpływu rezerw walutowych w 2015 roku badacze Macquarie Research uważają, że w tym roku „wyciek” nie będzie już tak duży. Z jednej strony Pekin stara się uszczelnić system za wszelką cenę i na razie udało mu się ograniczyć nielegalny system bankowy. Z drugiej, zasoby, które były łatwe do upłynnienia i przeniesienia za granicę, już „odpłynęły”.

Większość z tego co pozostała nie jest tak łatwa do spieniężenia z powodu zawartych kontraktów, czy też złej kondycji giełd w ChRL. Po prostu dalsze wywożenie zasobów wiąże się z coraz większymi stratami dla właścicieli. Moim zdaniem mogą się oni zdecydować na dalsze wycofywanie pieniędzy nawet za cenę poważnych strat tylko jeżeli sytuacji polityczna lub gospodarcza się pogorszy.

Na razie wszyscy czekają na dalszy bieg wydarzeń.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] kapitału nie jest już tak dramatyczny, jak w zeszłym roku, kiedy opuściło ChRL ponad 500 miliardów USD (tak, tak, pół biliona USD). Widać, że działania hamujące podejmowane przez Ludowy Bank Chin […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] Odpływ kapitału z ChRL jest symptomem głębszych, strukturalnych i politycznych problemów chińskiej gospodarki. I to pomimo podjęcia przez władze drakońskich środków zapobiegawczych. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.