Pekin nadal szuka sposobów na ograniczenie ucieczki kapitału. Kolejne obostrzenia władz krępują zarówno możliwości działania nie tylko podmiotów instytucjonalnych, ale też osób prywatnych.

Państwowa Agencja Wymiany Walutowej (国家外汇管理局)1 ogłosiła wprowadzenie limitów na wybieranie gotówki zagranicą dla posiadaczy kart płatniczych i kredytowych do 100 tysięcy RMB rocznie (ponad 15 tysięcy USD) i 10 tysięcy dziennie.

Wszystko oczywiście pod hasłem walki z terroryzmem, praniem brudnych pieniędzy i unikaniem opodatkowania. Dla nikogo nie jest jednak tajemnicą, że podstawowym celem jest powstrzymanie odpływu kapitału z ChRL.

Osoby, które naruszą limit, zostaną pozbawione możliwości używania chińskich kart do końca danego roku kalendarzowego plus jeden rok. Agencja będzie codziennie publikować listę osób, które straciły prawo do posługiwania się kartami płatniczymi zagranicą, a banki będą zobowiązane do zablokowania ich kart do godziny 17:00 tego samego dnia.

Nowe regulacje ogłoszono w zeszłą sobotę i weszły w życie z dniem… 1 stycznia br, ale banki mają czas na wdrożenie nowych procedur do 1 kwietnia br. Dlatego można się spodziewać, że przynajmniej przez jakiś czas przebywający zagranicą będą mogli wybrać więcej pieniędzy, zanim dopadnie ich długa ręka Pekinu.

Jeszcze w wrześniu agencja wprowadziła obowiązek zgłaszania przez banki każdej zagranicznej transakcji na kartach, przekraczającej tysiąc RMB. Wygląda na to, że Chińczycy będą po prostu musieli nadal przemycać gotówkę.


1 Mająca, wszystko mówiący, angielski skrót: SAFE – State Administration of Foreign Exchange.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.