W pierwszej chwili myślałem, że się przesłyszałem. Pracowałem nad pewnym tekstem i w tle słuchałem Bloomberg TV. Uwierzyłem swoim zmysłom, dopiero kiedy sprawdziłem na portalu. Rzeczywiście: Bloomberg ostrzega przed inwestowaniem w firmy finansowe z ChRL.

Muszę zacytować cały akapit, żeby nikt nie oskarżył mnie o przeinaczenie:

China is opening its financial firms to more foreign ownership. The opportunity might seem tempting. But developed-world buyers should beware — it’s possible that it’s a trap.

Kto by pomyślał, że dotychczasowy orędownik chińskiego bumu, będzie ostrzegał przed inwestowaniem w ChRL. Niestety obawiam się, że ostrzeżenia nie na wiele się zdadzą i wielu da się wciągnąć w pułapkę.

Całą sprawę można by uznać za sensacyjną pięć lat temu, ale dla uważnych obserwatorów problemy systemu finansowego ChRL są jasne od dawna i dziwi, że Bloomberg widzi je dopiero teraz.

Nowe regulacje, ogłoszone w zeszły piątek, mają dać międzynarodowym firmom finansowym nadzwyczajny dostęp do rynku ChRL. Zachodnie firmy, z JPMorgan Chase & Co. oraz Morgan Stanley na czele natychmiast przyklasnęły zmianie (one akurat będą inwestować cudze pieniądze i zarabiać na prowizji). Podobnie Biały Dom, który od razu przypisał zmianę wizycie Trumpa w ChRL, choć ten nigdy nie został o planowanych zmianach poinformowany.

Rynek kapitałowy w ChRL jest już otwarty dla zachodnich inwestorów. Problemem były do tej pory ograniczenia w posiadaniu udziałów większościowych. Teraz ma się to wszystko zmienić. Choć nowe reguły wciąż są opracowywane, to znane są podstawowe założenia:

  • zagraniczne firmy będą miały prawo pozyskać udziały przedsiębiorstw do wysokości 51%, a po trzech latach limit ma być zniesiony;
  • podobnie z firmami ubezpieczeniowymi, ale tutaj limit 51% będzie osiągnięty dopiero za trzy lata, a zniesiony po pięciu (nie jest jasne czy po kolejnych pięciu, czy w sumie po pięciu);
  • limity dla funduszy inwestycyjnych będą podniesione do 51% od ręki i zniesione także po trzech latach;
  • natychmiast maja być zniesione wszelkie ograniczenia dla banków i firm zajmujących się zarządzaniem aktywów.

Co się nie podoba analitykom Bloomberga?

Przede wszystkim ogromny dług gospodarki ChRL obciążający cały sektor finansowy. Wygląda na to, że Pekin świadomy niebezpieczeństwa szuka na gwałt możliwości dokapitalizowania sektora finansowego. Według Bloomberga, Pekin jest świadomy nadchodzącego kryzysu finansowego i pragnie wykonać ruch zapobiegawczy lub chociaż zmniejszający tąpnięcie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem wydaje się pewien rodzaj wczesnej pomocy finansowej.

Równocześnie w zeszłym roku Pekin musiał upłynnić sporą część rezerw walutowych w obronie RMB i po prostu brakuje mu środków. Zresztą, po co ryzykować własne zasoby, skoro zagranicą jest tylu chętnych i od lat domagających się dopuszczenia do rodzimego rynku finansowego. Niech oni poniosą koszty załamania się rynku.

Od siebie mogę dodać, że skoro raz mnożna podnieść czy znieść limity dla udziału zagranicznych firm, to można je też innego dnia wprowadzić na nowo. Na przykład, kiedy wszystko się uspokoi, a sprzedawanie czegokolwiek pod przymusem nie jest nigdy dla sprzedającego opłacalne.

Moim zdaniem może też być inny powód dla całej operacji: poszukiwanie funduszy na OBOR, ale o tym już pisałem.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.