RMB-USD

W piątek podano w Pekinie informację o zamiarach zmiany polityki kursowej. Do tej pory RMB był powiązany z USD, ale zgodnie z zapowiedziami w przyszłości (jakiej?) RMB ma zostać powiązany z koszykiem walut.

Wszystko odbyło się w przededniu spodziewanego ogłoszenia przez FED podniesienia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. W konsekwencji można oczekiwać dalszego umacniania się USD w stosunku do innych walut na świecie. Powiązane z nim RMB także zdrożeje dla reszty świata.

Pekin już ma problemy z powstrzymaniem entropii gospodarczej. Umocnienie RMB mogłoby dobić już słabnący eksport. Dlatego „odwiązanie” go od umacniającego się USD jest koniecznością. Problemem jest jednak – moim zdaniem – brak wyznaczenia konkretnego horyzontu czasowego. Wydaje się, że decyzję polityczną podjęto szybko, ale nie jest jeszcze gotowa z technicznego punktu widzenia, dlatego efekt nie będzie tak silny, jakby mógł być.

Drugim powodem jest uznanie – wbrew zdrowemu rozsądkowi w mojej opinii – RMB jako jednej z walut rezerwowych przez MFW. To oznacza, że Pekin będzie musiał w końcu zrezygnować z bezpośredniego wpływania na kurs RMB. W takim wypadku prowadzenie nowoczesnej polityki monetarnej będzie łatwiejsze, kiedy RMB będzie powiązany z kilkoma walutami. Zmiany powinny być w takim wypadku mniej gwałtowne i dać więcej czasu na reakcję.

Wreszcie jest też racja polityczna. ChRL i manipulacja kursem RMB jest już jednym z głównych tematów kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych. Narastanie konfrontacyjnej postawy Waszyngtonu grozi nałożeniem zaporowych taryf importowych. Paradoks polega na tym, że dzisiaj Pekin manipuluje kursem RMB raczej, aby powstrzymać dalszy spadek, a nie zaniżać wartość. W wypadku „normalnej” gospodarki wolnorynkowej kapitał już dawno by uciekł z ChRL. Jest już tylko uwięziony za „wielkim murem” dzięki kontroli kapitałowej oraz właśnie sztucznie zawyżonemu kursowi RMB. Co prawda, nie udaje się zatrzymać ucieczki kapitału, ale jego odpływ jest utrzymywany jeszcze w bezpiecznych rozmiarach.

Masowa ucieczka kapitału dałaby impuls eksportowi (tanie RMB), ale oznaczałaby przede wszystkim bankructwo polityki gospodarczej reżimu, a to mogłoby zachwiać jego podstawą.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.