Autor: George Magnus
Tytuł: Red Flags: Why Xi’s China Is in Jeopardy  (Czerwone flagi: Dlaczego Chiny Xi są w niebezpieczeństwie)
Wydawnictwo: Yale University Press (2018)

Nadchodzący upadek ChRL ma swojego proroka. Jest nim Gordon G. Chang, który w 2001 roku wydał książkę The Coming Collapse of China (Nadchodzący upadek Chin). Był to pierwszy raz, kiedy ktoś odważył się powiedzieć głośno to, co wielu myśli po cichu. Problem w tym, że praca Chang jest bardzo emocjonalna, a przy tym zamiast skupić się na mechanizmie kryzysu, postanowił zabawić się w predykcję, pisząc, że upadek będzie miał miejsce już w 2006 roku. Od tamtej pory podaje co jakiś czas kolejne daty… 2011, 2012, 2016 i 2017. Czang zniszczył w ten sposób swoją wiarygodność, ale palmy pierwszeństwa nikt już mu nie odbierze.

Kolejnym autorem jest Bert Dohmen, który przewidział kryzys 2007/8 roku – pisałem o jego książce parę lat temu. Teraz, kiedy chińska gospodarka naprawdę wchodzi w niebezpieczny zakręt, pojawia się coraz więcej głosów ekonomistów, którzy przyłączają się do samotnych kiedyś głosów sceptyków. W ten trend wpisuje się książka Georga Magnusa, dzisiaj niezależnego ekonomisty, ale przez lata związany z UBS Investment Bank.

Magnus analizuje podstawowe wyzwania stojące przed gospodarką ChRL, które, jeżeli nie będą zaadresowane, zniszczą chińską gospodarkę i pogrążą KPCh. Według niego są to cztery kwestie: dług, pułapka średniego dochodu, Renminbi oraz starzejąca się populacja. Są to trudne problemy, ale możliwe do rozwiązania, lecz Magnus pokazuje, że przyjęty przez KPCh, a pogłębiany przez Xi Jinping autorytarny i represyjny system rządów nie jest w dłuższej perspektywie czasu kompatybilny z aspiracjami gospodarczymi czy społecznymi. Jest to nowa książka, wiec znajdują się w niej też watki poświęcone Inicjatywie Pasa i Szlaku oraz wojnie handlowej.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] niskiego poziomu okazało się to skutecznym mechanizmem. W tym samym czasie wytworzyło szereg ubocznych skutków, ale partia odłożyła ich rozwiązanie w czasie. Ten czas obecnie nadchodzi, ale nie wydaje się, […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.