Dzisiaj miał być tekst o klasie średniej i problemach z pobudzeniem konsumpcji w ChRL, ale pojawił się sensacyjny raport S&P o zadłużeniu, więc przygotowany tekst pójdzie w piątek.

Firma S&P Global Ratings1 ogłosiła we wtorek raport, z którego wynika, że ukryte zadłużenie lokalnych władz w ChRL sięga od 4,34 do nawet 5,78 biliona USD.2 Są to poziomy alarmujące i znacząco przekraczają oficjalnie podawane dane dotyczące długu publicznego, który miał sięgnąć w zeszłym roku 60% PKB ChRL.

Przedstawiając to obrazowa, kiedy pierwsza autostrada łącząca dwa ośrodki przemysłowe wpłynie na wzrost produktywności na obydwu jej końcach, to druga czy trzecia nie będzie miała już podobnego skutku. Ponadto, dochody z pierwszej muszą finansować także kredyt zaciągnięty na drugą i trzecią. I nie jest to przykład wyimaginowany, wystarczy spojrzeć na liczbę autostrad łączących Pekin z Tangshan lub Tianjin.

Zadłużenie wynika przede wszystkim z modelu rozwojowego ChRL, gdzie lokalne władze pobudzają gospodarkę poprzez inwestycje, przede wszystkim infrastrukturalne. Jednak od dekady stopa zwrotu z tego typu inwestycji nie tylko maleje, ale przynoszą one coraz częściej straty. Równocześnie ich wpływ na ogólne pobudzenie gospodarcze w regionie jest minimalne.

Pekin próbuje od lat ograniczyć spiralę długów lokalnych władz, dlatego odebrał im możliwość samodzielnego zadłużania się. Regiony jednak znalazły sposób na ominięcie zakazów poprzez LGFV (local government financing vehicles), czyli mechanizm zakładania w celu realizacji inwestycji publicznych w pełni zależnych od władz spółek, które to zaciągają kredyty. Dzięki czemu formalnie ich zadłużenie nie jest zaliczane do obciążeń kredytowych lokalnych władz.

Sytuacja jest wynikiem polityki Pekinu, który ograniczając możliwości zadłużania się lokalnych władz, równocześnie ani nie zdjął z nich obowiązku kreowania wzrostu gospodarczego, ani nie przekazuje im na ten cel dodatkowych środków.


1 Spółka córka S&P Global.
2 Zwracam uwagę, że mówimy o bilionach nie miliardach.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] zniszczą chińską gospodarkę i pogrążą KPCh. Według niego są to cztery kwestie: dług, pułapka średniego dochodu, Renminbi oraz starzejąca się populacja. Są to trudne problemy, ale […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.