Chińska Akademia Nauk Społecznych (Chinese Academy of Social Sciences – CASS) opublikowała raport, z którego wynika, że populacja ChRL zacznie się kurczyć w 2027 roku, a w 2065 roku spadnie do poziomu z 1990 roku, czyli do ok. 1,17 mld – obecnie to ok. 1,42 mld. Prawdziwy problem jednak to nie samo kurczenie się populacji do stanu z końca XX w., ale fakt, że będzie miała ona całkowicie odmienną strukturę. Negatywnemu przyrostowi naturalnemu będą towarzyszyć starzenie się społeczeństwa oraz kurczenie się grupy aktywnych zawodowo. Populacja w wieku produkcyjnym do 2050 roku ma spaść o 200 mln.

Szczyt urodzeń przypadł na rok 2017, kiedy pozwolono na posiadanie dwójki dzieci, ale zgodnie z tym, co już wcześniej pisałem, nie przełożyło się to na trwały wzrost dzietności. I nic się nie zmieni w tej materii, ponieważ nie tylko zmieniły się oczekiwania osobiste Chińczyków, a z nimi model rodziny, ale po prostu polityka jednego dziecka w rodzinie doprowadziła do ogromnej dysproporcji płci. W konsekwencji nawet, gdyby władzom udało się przekonać Chinki do rodzenia więcej dzieci (wątpliwe), to wciąż nie ma wystarczającej liczby kobiet w wieku rozrodczym, żeby można było odwrócić trend.

Sądzę, że demografia w dużym stopniu zdeterminuje przyszłość ChRL. Niektórzy nawet uważają, że demografia będzie miała przeważający wpływ nie tylko na gospodarkę ChRL, ale też na jej ambicje militarne. Na koniec zapraszam do obejrzenia reportażu PBS.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] KPCh. Według niego są to cztery kwestie: dług, pułapka średniego dochodu, Renminbi oraz starzejąca się populacja. Są to trudne problemy, ale możliwe do rozwiązania, lecz Magnus pokazuje, że przyjęty przez […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.