chinanew1Bert Dohmen jest głównie znany z tego, iż był jednym z nielicznych (i bardzo wyszydzanych) specjalistów, którzy przewidzieli kryzys 2008 roku („Prelude to Meltdown” z 2007), a wcześniej zapowiedział kryzys dot-comów z 2000 roku.

Książka Dohmena jest dostępna tylko w formie ebooka. Nie wiem, czy takie było zamierzenie autora, czy może jest to rezultat faktu, że nikt nie chciał wydać tej książki trzy lata temu. No cóż, jeszcze rok temu osoby ostrzegające przed nadchodzącą katastrofą gospodarczą ChRL nie miały lekkiego życia w świecie zdominowanym przez „religię” chińskiego wzrostu.

Najbardziej znanym wśród tzw. kontrarian (ang. contrarian) jest chyba Gordon G. Chang, który w 2001 roku wydał „The Coming Collapse of China”. Nie da się ukryć, że publikacja Dohmena nawiązuje tytułem, jak i wymową, do tej już klasycznej pozycji.

W rzeczywistości praca Dohmana jest raportem opisującym narastające kłopoty gospodarcze ChRL. I to nie tylko obserwowane obecnie załamanie na giełdach, ale też zadłużenie wewnętrzne, niewydolność sektora finansowego, bańkę spekulacyjną w sektorze nieruchomości itd.

Dohmen używa ostrego języka nazywając ChRL jako całość: bańką spekulacyjną. I jak słusznie zauważa, żadna bańka nie może rosnąć w nieskończoność. Ciekawa lektura, zwłaszcza teraz, kiedy możemy obserwować na żywo, jak słowo staje się ciałem.

Pocieszająca jest jedna z konkluzji, iż raz upadłej bańki nie da się podnieść. Niestety wstrząs w skali globalnej, jaką będzie odsłonięcie chińskiego teatru cieni, dotknie nasz wszystkich. Taka jest cena za życie złudzeniami.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] autorem jest Bert Dohmen, który przewidział kryzys 2007/8 roku – pisałem o jego książce parę lat temu. Teraz, kiedy chińska gospodarka naprawdę wchodzi w niebezpieczny zakręt, pojawia się coraz […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.