anti-terrorism-temple-master

Ostatnie ataki nożowników doprowadziły do rodzaju zbiorowej histerii w ChRL. Jej nową odsłoną jest powołanie pierwszego kwietnia przez buddyjską świątynie Lingyin (灵隐寺) w Hangzhou (杭州) swojej jednostki antyterrorystycznej.

Świątynia Lingyin, czyli Świątynia Schronienia Duszy została założona ok. 328 roku i jest jednym z największych klasztorów w ChRL doktryny Chan (Zen). Codziennie jest odwiedzana przez średnio dziesięć tysięcy ludzi, dlatego jest postrzegana jako potencjalny cel ataku terrorystycznego.

Na początku myślałem, że jest to żart primaaprilisowy, ale jednak wiadomości do tej pory nie zdementowano.

Mnisi ćwiczą w nocy po całym dniu modlitw i pracy wokół świątyni. W jej skład wchodzi dwudziestu strażników i tylu samo mnichów. Do oddziału wybrano tylko sprawnych fizycznie mnichów w wieku między 20 a 40 lat, a w strategicznych miejscach umieszczono tarcze i pałki – oddział nie będzie uzbrojony w broń palną.

Cała historia wpisuje się nie tylko w obecną falę paniki, ale też mniej znany konflikt na tle religijnym w ChRL. Oprócz podziałów etnicznych w ChRL ujawniają się powoli też podziały religijne. Kiedy miejscowi chrześcijanie pozostają na uboczu, to poważny konflikt od setek lat ma miejsce między Tybetańczykami w przeważającej mierze wyznawcami lamajskiej formy buddyzmu, a muzułmańskimi ludami z Turkiestanu Wschodniego. Ostatnio ten konflikt przenosi się też do Chin właściwych i nie dotyczy tylko mniejszości etnicznych, ale zaczyna być zauważalny między Chińczykami Han – buddystami i wyznającymi rodzime religie – a muzułmańskimi Hui (回族).

Hui to bardzo zasymilowana mniejszość narodowa posługująca się mandaryńskim. Jako jedyna nie posiada własnego języka, a jej głównym wyróżnikiem jest religia. Hui żyją na wskroś całej ChRL, ale ich największe skupiska są głownie na północy. Sprawę komplikuję fakt, że do Hui są zaliczane wszystkie mniejszości wyznające islam, a oficjalnie nieuznane przez Pekin. Zresztą Pekin uznaje oficjalnie tylko 55 mniejszości narodowych, kiedy jest ich paręset.

Krótki przewodnik wideo po Świątyni Lingyin:

[youtube:https://www.youtube.com/watch?v=V-RSy-lMH6o%5D

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.