yao_wentian

To drugi dzień z rzędu, kiedy z ChRL nadchodzą wiadomości pokazujące, jak nerwowe są władzę przed 25 rocznicą masakry na Tiananmen. Guy Sorman określił w swojej książce „Rok Koguta”, że „Partia boi się myszy”. Według Sormana paranoiczne ściganie wszelkich przejawów sprzeciwu lub krytyki jest oznaką braku pewności reżimu, który wie, że jego władza jest wielką iluzją. A która nie jest? – mógłbym dodać od siebie.

Sąd w Shenzhen skazał na 1o lat więzienia wydawcę Yao Wentian, który przygotowywał do publikacji książkę: „Chiński Ojciec Chrzestny: Xi Jinping”.

Siedemdzisięciotrzy letni Yao został wciągnięty w pułapkę w październiku zeszłego roku, kiedy przekazano mu prośbę przyjaciela o przywiezienie farby. Zaraz po przekroczeniu granicy Yao został natychmiast aresztowany pod zarzutem przemytu dóbr, czyli farby.

Yao znalazł się na celowniku Pekinu już wcześniej. We wrześniu 2012 roku jego konto emailowe na Gmail zostało zhakowane w czasie przygotowania książki o Hu Jintao. Yao wydał kilka książek krytycznych nie tylko w stosunku do reżimu jako takiego, ale też demaskujące personalnie największe szychy systemu: „Najlepszy Chiński Aktor: Wen Jiabao” oraz „Hu Jintao: Król harmonii”. Wygląda, że teraz Pekin jest gotowy na każdy krok aby powstrzymać publikację książki o Xi Jinping.

Prasa i wydawcy w Hong Kongu są celem ataku od jakiegoś czasu. Prasa nieprzychylna Pekinowi traci reklamodawców z kontynentu. Równocześnie doszło do kilku napadów „nieznanych sprawców” na niezależnych redaktorów lokalnych mediów.

 

 

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.