E817WUEH_2003資料照片_copy1

Tajwańska fregata u wybrzeży wyspy Taiping.

Tajwan próbuje włączyć się w konflikt na Morzu Południowochińskim. Co ciekawe, ChRL i Tajwan działają tutaj równolegle, choć równocześnie konkurują ze sobą. Zarówno Pekin, jak i Tajpej uważają, że to Chiny (do których reprezentowania obydwa państwa pretendują) mają odwieczne prawa do spornego akwenu.

Tajpej daje do zrozumienia, że jest gotowe do obrony kontrolowanej przez siebie wyspy Taiping w archipelagu Spratly przed agresją Wietnamu lub Filipin – nie wspomina się jednak o ChRL – mimo że prawdopodobieństwo inwazji ze strony Filipin lub Wietnamu jest raczej minimalne.

Taiping (太平島) to największa (46 hektarów) wyspa archipelagu i od 1946 roku znajduje się pod administracją Republiki Chińskiej. Teraz media z Hong Kongu publikują szczegóły planów obronnych. Wywiad Tajwański miał zbudować na wyspie system wczesnego ostrzegania, a w razie pojawienia się sygnału o zagrożeniu ze strony Wietnamu lub Filipin garnizon ma być w ciągu czterech godzin wzmocniony. Samoloty Hercules mają przerzucić na wyspę oddziały specjalne i spadochroniarzy oraz jednostki mobilnej artylerii i wozy pancerne.

Jeżeli Wietnamczycy lub Filipińczycy zdołaliby opanować wyspę przed przybyciem odwodów, Tajwan ma zamiar w ciągu 48 godzin przejść do blokady morskiej i kontrataku. Mimo cięć w budżecie obronnym prezydent Ma Ying-jeou zablokował plany likwidacji korpusu piechoty morskiej, który ogrywa kluczową rolę w obronie interesów Tajwanu w regionie Morza Południowochińskiego.

Przeciek nie jest oczywiście przypadkiem i ma na celu pokazanie, że Tajpej nie rezygnuje ze swoich roszczeń (w imieniu Chin) do spornych wysp.

W tle są widoczne działania Waszyngtonu, który naciska na Tajpej, aby wzmocniło swoją obecność militarną. Kiedy na Morzu Wschodniochińskim Japonia ma wystarczające siły aby powstrzymywać ekspansję ChRL, to w tym regionie brakuje lokalnej siły zdolnej równoważyć ALW. Dlatego Tajwan nie tylko przygotował plany obrony wyspy, ale też rozpoczęto rozbudowę pasa startowego oraz portu morskiego, tak aby móc przyjmować jednostki amerykańskie w sytuacji zagrożenia ze strony ChRL.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.