burma-pipelines1

Pekin zrezygnował z wartego 20 miliardów USD projektu budowy drogi kolejowej wzdłuż gazociągu z Yunnanu do Zatoki Bengalskiej. Jako powód podano obawy o wpływ projektu na środowisko i sprzeciw opinii publicznej. To kolejny cios w ambicje ChRL rozbudowania swoich wpływów w krajach „bliskiej zagranicy”.

Tory miały być położone między birmańskim miastem Kyaukpyu i Kunmingiem w Yunnan. Na trasie jest już położony rurociąg gazowy (w stanie operacyjnym), a na ukończeniu jest ropociąg. Wszystkie to projekty wywołały burzliwe protesty w Myanmarze. Mieszkańcy nie chcą się pogodzić z faktem, iż kraj, którego większość populacji jest pozbawiona dostępu do elektryczności, ma eksportować energię i bogactwa naturalne do ChRL.

Organizacje społeczne sprzeciwiające się budowie kolei – a wcześniej rurociągom – podnosiły argument, że zgodę na budowę wydano niezgodnie z prawem (tak jak to było w przypadku wszystkich dziesięciu wielkich projektów infrastrukturalnych przyznanych ChRL) bez konsultacji i zgody lokalnych społeczności. Sprzeciw budzą także warunki, na których miała powstać linia kolejowa. ChRL za poniesienie większości kosztów budowy – które trafiłyby i tak do chińskich przedsiębiorstw – miała otrzymać wyłączne prawa do eksploatacji na 50 lat.

Myanmar był bliskim sojusznikiem ChRL, ale od czasu odejścia od rządów wojskowych w 2012 roku coraz bardziej dystansuje się od Pekinu. Inwestycje ChRL w tym kraju szybko zmalały z 13 miliardów USD w 2011 roku do 407 milionów w 2012 roku i od tamtej pory utrzymują się na podobnym poziomie. Wygląda, że Pekin postanowił ukarać Naypyidaw i wstrzymał inwestycje za wybranie demokratycznej formy rządów. Strategia kija jednak rzadko kiedy się sprawdza. Myanmar nie zmienił nowo obranej drogi, a ChRL – wygląda na to – że straciła jednego z dwóch sojuszników w regionie.

Co ciekawe, widać ostatnio pewne zbliżenie Pekinu z wojskową juntą w Tajlandii. Wydaje się, że KPCh nie potrafi stworzyć przyjaznych relacji z krajem nierządzonym twardą ręką.

Burma-protest-against-Myi-007

Opublikował/a Michał Bogusz

4 Comments

 1. […] już wcześniej, że dotychczas dobre stosunki rządzącej junty z Pekinem zaczęły się psuć od protestów ludności przeciwko planowanym inwestycjom w hydroelektrownie i linie […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] prowincję Yunnan (90% produkcji). Chińczycy będą zapewne także chcieli podjąć sprawę innych projektów infrastrukturalnych w […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] podobnie jak w Myanmarze, budowę elektrowni wodnych na rzece Mekong dostarczających prąd […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 4. […] Także Myanmar ostatecznie wycofał się w ogóle z planów współpracy z ChRL w budowie hydroelektrowni – trzy lata po anulowaniu głównego projektu. To kolejne tarcie na linii Naypyidaw-Pekin. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.