taiwan-6

Co najmniej 24 osoby zginęły, a 271 zostało rannych w portowym mieście Kaohsiung na Tajwanie w wyniku eksplozji biegnących przez miasto rur z gazem. W sumie, w nocy z czwartku na piątek, miało miejsce kilka wybuchów, które zdewastowały parę ulic. Do wszystkiego doszło w części miasta, gdzie jest umiejscowionych wiele zakładów petrochemicznych. Dlatego istniało realne zagrożenie rozszerzenia się kataklizmu na instalacje zawierający duże ilości łatwopalnych substancji.

Przyczyną pierwszej eksplozji był prawdopodobnie wyciek propanu, ale ze względu na jego zastosowanie w wielu miejscowych fabrykach źródło przecieku nie jest jeszcze znane.

Eksplozje wstrząsały tym prawie trzy milionowym miastem przez całą noc. Wśród ofiar są strażacy, którzy zostali wezwani do zbadania przecieku, kiedy doszło do pierwszego wybuchu (około północy). Potem zginęło jeszcze wielu ratowników i ludzi niosących pomoc ofiarom pierwszych detonacji, kiedy nastąpiły dalsze eksplozje. W sumie doszło do nie mniej niż pięciu dużych erupcji gazu, które rozdarły ziemie na długości kilkudziesięciu metrów każda. Zaparkowane samochody zostały odrzucone na kilkanaście metrów, a wiele drzew zostało powalonych.

Płomienie sięgające co najmniej trzeciego piętra rozjaśniały noc przez wiele godzin. Ponieważ płonął propan, ognia nie można było ugasić wodą i po odcięciu dopływu paliwa do instalacji pozwolono płomieniom po prostu się dopalić. Liczenie strat trwa, a liczba ofiar prawdopodobnie jeszcze wzrośnie.

taiwan-blasts1

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] na Tajwanie oskarżyła w sumie 12 osób w sprawie wybuchu gazu w Kaohsiung w lipcu br. Zgodnie z wynikami śledztwa katastrofa była efektem szeregu ludzkich błędów i […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.