Modi

Tajpejskie Centrum Ekonomiczne i Kulturalne (Taipei Economic and Cultural Centre) – nieformalna ambasada Tajwanu w New Delhi wystosowała zaproszenie od Guomindang dla Satish Upadhyay przywódcy okręgu delhijskiego rządzącej Partii Bharatiya Janata (BJP) do odwiedzenia Tajwanu w listopadzie.

Wizyty delegacji partyjnych to dosyć często wykorzystywana formuła na Tajwanie. Ze względów formalnych, z powodu braku uznania Tajwanu nie ma mowy o oficjalnych wizytach delegacji państwowych na Tajwanie lub z Tajwanu. Inaczej jednak wygląda kwestia podróży delegacji partyjnych.

Wygląda na to, że także Tajwan postanowił wykorzystać dystansowanie się indyjskich nacjonalistów od ChRL. Oficjalnie celem wizyty jest zaznajomienie się z infrastrukturą oraz system sanitarnym Tajpej, ale dla nikogo nie ma wątpliwości, że przy okazji zostaną przeprowadzone zakulisowe rozmowy polityczne.

Sam Narendra Modi odwiedził Tajwan jeszcze w 1999 roku jako przywódca BJP także pod przykrywką relacji międzypartyjnych. W efekcie władze na Tajwanie już sfinansowały budowę stalowni w Gujaracie – twierdzy BJP, którą rządził Modi (tylko dziecko może uwierzyć w przypadek) i zaaprobowały dalsze inwestycje w innych regionach Indii. Tajwan planuje także położenie bezpośrednich linii komunikacyjnych między Tajpej i New Delhi.

Muszę przyznać, że obecna rozgrywka między New Delhi a Pekinem robi się coraz ciekawsza. Widać też rzeczywiste osamotnienie ChRL na arenie międzynarodowej. Trudno przecież poważnie traktować poparcie ze strony Korei Północnej lub Zimbabwe.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.