A_Tang_Dynasty_Empress_Wu_Zetian

Wu po przekroczeniu 50 lat nie zdradzała już żadnych oznak urody. Nie ma niestety innych jej podobizn z epoki.

Wu Zetian (武则天) była jedyną cesarzową w historii Chin. Owszem zdarzało się, że cesarstwem rządziły kobiety, ale zawsze robiły to nie posiadając tytułu cesarskiego, jako regentki, cesarzowe matki lub po prostu sterując wszystkim zza tronu. Wu nie tylko wstąpiła na tron, ale też ustanowiła własną dynastię (Drugą Dynastię Zhou), choć nie przetrwała ona swojej fundatorki.

Wu nie należy do popularnych władców Chin. Raczej jest synonimem osobowości makiawelistycznej, zimnej morderczyni zdolnej do każdej zbrodni aby dostać i utrzymać władzę.

Oczywiście nie jest to powód niechęci do niej, co raczej wynika z faktu, że była kobietą. Każdy inny cesarz, który przetrwał na tronie dłużej niż kilka lat i nie był marionetką dworskich klik, był także po szyję umoczony we krwi. W Chinach inaczej się nie dało. Konfucjańscy historycy nie mogli znieść jednak myśli, że kobieta nie tylko wstąpiła na smoczy tron, ale też odniosła na nim wiele sukcesów. Nic dziwnego, że jest jedynym władcą Chin, którego kamień nagrobny nie został zapisany listą sukcesów i pozostawiono go pustym.

Trudno, żeby Wu nie stała się wyrachowaną kobietą. Córka kanclerza Dynastii Tang, urodzona w 624 roku. Wykształcona, ale wychowana w złotej klatce w czasach, kiedy kobiety były tylko narzędziem w polityce klanowej. W wieku 14 lat wybrano Wu do haremu cesarza Taizonga z powodu jej inteligencji i piękna – jak twierdzi kronika, której nie należy za bardzo wierzyć, jeżeli chodzi o prawdziwe intencje.

Cesarz Taizong wkrótce zmarł, a młodą Wu wysłano, jak wszystkie konkubiny, do buddyjskiego klasztoru. W przeciwieństwie do innych kobiet z haremu zmarłego władcy jej udało się wyrwać zza klasztornych murów i została konkubiną kolejnego władcy – Gaozong. Wbrew wielu książkom nie ma wiarygodnych zapisków historycznych o tym, jak się jej udała ta sztuczka. Na pewno parę lat w klasztorze jej nie zaszkodziło (wciąż była przed dwudziestką kiedy wróciła do gry) a wydaje się, że wyniosła z tego okresu znajomość medycyny (i wielu trucizn) oraz nauczyła cierpliwości (te godziny spędzone na medytacji). Jedno jest pewne. Wu była pionkiem w grze, kiedy została konkubiną Taizong, ale po swoim powrocie z klasztoru była już samodzielnym graczem.

Nie ulega wątpliwości, że w czasie jej rządów pozycja buddyzmu umocniła się w Chinach i można powiedzieć, że ostatecznie zakorzenił się on wtedy w chińskiej kulturze stając się jej niezbywalnym elementem. To także Wu zreformowała system imperialnych egzaminów, który w formie ukształtowanej w tym okresie przetrwał, ze wszystkimi swoimi wadami, do początków XX wieku. Nie cierpiąc na nadmiar testosteronu Wu unikała także dużych i kosztownych wojen, ale mimo to udało jej się opanować tereny dzisiejszego Turkiestanu Wschodniego.

Nie będę tutaj wyliczał całej listy jej prawdziwych lub domniemanych ofiar, każdy może znaleźć wiele opracowań o Wu – to dosyć popularny temat – ale jedna historia jest bardzo typowa.

Wu urodziła Gaozong córkę, która została zaduszona w dzieciństwie w ramach jednej z pałacowych intryg. Wiele wskazuje, że zginęła ona na rozkaz własnej matki, która oskarżyła o wydanie rozkazu cesarzową. Wu szybko zajęła jej miejsce, co stanowiło pierwszy krok w jej drodze ku władzy nad około 50 milionami ludzi (VIII wiek!) i miejsca w historii.

Dlaczego w ogóle dzisiaj piszę o Wu?

Pragnę, aby czytelnicy pamiętali – kiedy niedługo znowu władza w Chinach zbruka ulice krwią – to w Chinach od początku nie rządzą anioły – nawet kobiety – i od zawsze usprawiedliwiają swoje krwawe rządy dobrobytem, stabilnością i zapobieganiem chaosowi.

Nie zabraknie też wielu – także na Zachodzie, którzy będą ich tłumaczyć, ale fiksacja zachodnich intelektualistów na punkcie rożnych krwawych kreatur to temat na inny wpis.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Dzisiaj zapraszam na dokument Timeline poświęcony Cesarzowej Wu. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.