smrtchpstksmaster1

Zdjęcie: Baidu

Każdy, kto czytał „Diunę” Franka Herberta, kojarzy, że najważniejszym urządzeniem na stole był wykrywacz trucizny, a najważniejsi ludzie zawsze mieli przy sobie kieszonkowy detektor.

W ChRL postanowiono urzeczywistnić science-fiction i zbudować inteligentne pałeczki do jedzenia, które będą wykrywać szkodliwą żywność.

Nie da się ukryć, że w ChRL tylko szaleńcy nie martwią się o jakość spożywanego jedzenia. Regularnie wybuchające skandale jasno pokazują, że nie ma firmy, restauracji czy sektora na rynku żywności w ChRL, który nie byłby dotknięty poważnymi problemami dotyczącymi jakości czy nawet bezpieczeństwa produktów. Unikanie podejrzanych restauracyjek czy ulicznych sprzedawców nic nie daje, skoro jedzenie sprzedawane w supermarketach może grozić śmiercią lub ciężką chorobą. Nic dziwnego, że ludzie próbują znaleźć sposób na zabezpieczenie się.

W odpowiedzi na oczekiwania konsumentów Baidu (znana głownie ze swojej wyszukiwarki internetowej) zapowiedziała rozwój Baidu Kuaisou – inteligentnych pałeczek. Ich podstawowym zadaniem będzie ostrzeganie o niebezpieczeństwie w jedzeniu, z którym się zetkną. Na początek będzie sprawdzać, czy olej użyty do smażenia był czysty i nie zawiera ciężkich związków (fałszowanie oleju spożywczego olejami przemysłowymi jest dosyć częstym przekrętem w ChRL). Potem mają być dodawane dodatkowe funkcje, jak określenie temperatury, kalorii oraz poziomu kwasowości. Pałeczki mają być sparowane ze smartfonem i wysyłać na niego ostrzeżenie o niebezpieczeństwie.

Baidu próbuje imitować rozwój Google i na na jego wzór rozwija nowe urządzenia i gadżety. Nie mogę opędzić się jednak od myśli, że każdy ma takie gadżety na jakie zasłużył.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.