Zhuangzi

Przyglądam się temu, co się dzieje i tu, i tam, i przyszedł mi na myśl Zhuangzi.

Kiedy Zhuangzi stał się sławny na całe Chiny, król Wei z królestwa Ch’u wysłał do niego emisariuszy [widać władza od zawsze lubi się ogrzewać w blasku znanych ludzi], którzy zanieśli mu bogate dary oraz propozycję aby został pierwszym ministrem. Zhuangzi odrzucił ofertę Króla Wei i wygłosił jedną z najważniejszych deklaracji w historii ludzkości.

– Tysiąc uncji złota jest rzeczywiście wspaniałą nagrodą i urząd pierwszego ministra jest naprawdę wysokim stanowiskiem. Ale czy ty, Panie, nie widzisz ofiarnego byka oczekującego na ofiarowanie w państwowym sanktuarium? Jest dobrze zadbany i codziennie karmiony przez kilka lat, ma czaprak z brokatem, i tak aż będzie gotowy by być zaprowadzonym do Wielkiej Świątyni. W tym momencie nawet gdyby mógł z ochotą zamienić się miejscami z samotną świnią, czy potrafiłby tak uczynić? Więc szybko odejdź! Nie kalaj mnie. Wolałbym raczej włóczyć się i leżeć odłogiem w mulistym rowie, ku mojemu własnemu rozbawieniu, niż poddać się ograniczeniom, które nałożyłby na mnie władca. Nigdy nie przyjmę żadnego oficjalnego stanowiska, w ten sposób [pozostanę wolny] aby zaspokajać swoje własne cele.

Jeżeli władcy ustanowią rytuały i prawa by rządzić ludem, to w samej rzeczy nie będzie to różne od rozciągania krótkich nóg kaczki, czy skracania długich nóg czapli lub nałożenia wędzidła na konia. Takie rządy nie tylko nie przyniosłyby nic dobrego, ale uczyniłyby tylko wiele zła. Zhuangzi krótko skonkludował: świat nie potrzebuje być rządzonym, w rzeczywistości nie powinien być rządzony [w ogóle].

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.