EB10HR17H_2012資料照片_copy1

Według demografów Tajwan przegoni do końca dekady Japonię jako kraj z najszybciej starzejącą się populacją w Azji. Bezpośrednio przełoży się to na zasoby siły roboczej i zachwieje podstawami struktury gospodarczej kraju.

Proces starzenia się społeczeństwa następuje gwałtowniej niż do tej pory przewidywano. Jest to efekt szybciej spadającej liczby urodzeń, na co ma wpływ obecna sytuacja gospodarcza.

W ten sposób Tajwan, jak wiele innych rozwiniętych krajów, wpada w dołek demograficzny, z którego nie tylko trudno wyjść, ale co pokolenie się pogłębia. Brak bezpieczeństwa ekonomicznego powoduje spadek urodzeń, a niższa liczba urodzeń z czasem zaczyna ciążyć na gospodarce. Co powoduje, że także i kolejne pokolenie nie decyduje się na posiadanie większej liczby urodzeń, itd. Oczywiście w krajach Azji Wschodniej dochodzą jeszcze inne czynniki, jak tradycyjne postrzeganie roli kobiety. W efekcie kobiety odwlekają lub w ogóle rezygnują z założenia rodziny.

Populacja osób w wieku 15-64 spadnie na Tajwanie o 7,3% do 2025 roku. Dla porównania w Japonii skurczy się o 7,2%. Nie ma tutaj zaskoczenia. Przyrost naturalny utrzymuje się na Tajwanie od dekady poniżej 1% (0,25% w 2014). Przyśpieszenie się starzenia populacji jest obserwowane także wśród innych tzw. „azjatyckich tygrysów”, które wszystkie powinny zacząć się starzeć szybciej niż Japonia. Do 2025 roku 20% populacji Tajwanu przekroczy 65 lat.

Japonia jest ważnym punktem odniesienia dla całej tej grupy krajów, ponieważ generalnie powieliły one japońską ścieżkę rozwoju. W ich wypadku widać jednak, że procesy społeczno-ekonomiczne nie tylko następują relatywnie szybciej, ale też są bardziej gwałtowne.

Jeżeli przewidywany scenariusz się ziści, to wzrost gospodarczy Tajwanu będzie co roku pomniejszany o 0,9 punktu procentowego z powodu niekorzystnej struktury demograficznej. Jeżeli przyjąć za punkt odniesienia przewidywany tegoroczny wzrost PKB o 3,5% oznacza to, że w analogicznej sytuacji ekonomicznej PKB w 2025 roku wzrośnie jedynie o 2,6% (symulacja: Societe Generale).

W wypadku Tajwanu innym problemem jest emigracja młodych i najbardziej aktywnych ekonomicznie ludzi do… ChRL. Obecnie już około miliona z 23,3 miliona Tajwańczyków mieszka na kontynencie.

Czy tylko mnie ten obraz, mimo wszystkich różnic, przypomina pewien środkowoeuropejski kraj nad Bałtykiem?

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.