150216-china-immigration-jsw-832a_83736e87b907816891a08224328e0e29.nbcnews-ux-640-440

Mapa dostępna pod adresem: http://qianxi.baidu.com/

Firma Baidu udostępniała multimedialną mapę ilustrującą ruch ludzi w ChRL w okresie Chińskiego Nowego Roku, którego jutro będziemy mieli wigilię.

Przeglądarka Baidu rejestruje (jak każda inna przeglądarka, z wyjątkiem tych zapewniających prywatność jak DuckDuckGo) przemieszczanie się korzystających z niej użytkowników. Właściwie to śledzi ich urządzenia mobilne, ale w sumie wychodzi na to samo.

Mając dane 350 milionów aktywnych klientów można pokazać powrót migrantów zarobkowych z miast wybrzeża do domów w interiorze. Baidu przyznaje, że codziennie dostaje około 10 miliardów żądań pozycjonowania, co umożliwia monitorowanie ruchu użytkowników.

Szacunki mówią, że w czterdziestodniowym okresie dojdzie do 2,8 miliarda podróży, a szczyt przypadł wczoraj, kiedy 80 milionów ludzi miało być w drodze.

Nie wszyscy dostaną bilet do domu, ale mimo to wielu ludzi ciąż wybiera się w podróż. Podróżowanie stało się nową tradycją związaną z Chińskim Nowym Rokiem i coraz więcej Chińczyków jedzie w wolnym czasie zwiedzać kraj.

W ChRL nie ma urlopów wypoczynkowych jako takich poza dniami ustawowo wolnymi. Ponieważ w czasie Chińskiego Nowego Roku do domów jadą migrujący robotnicy, dlatego zamiera cała produkcja. Wystarczy, że jeden kooperant w sieci przestanie dostarczać swoje produkty i cały łańcuch zamiera. W efekcie cały kraj jest de facto na przymusowych wakacjach.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.