japan-navy

Jedną z najstarszych strategicznych sztuczek jest wspieranie wrogów naszych wrogów. Czasami, jeżeli jest to robione na ślepo bez przemyślenia kończy się, jak z Bin Ladenem i Amerykanami lub Hamasem i Izraelem. Zazwyczaj jest to jednak bardzo skuteczna metoda zmuszenia przeciwnika do rozproszenia swoich sił.

Nic dziwnego, że Tokio zdecydowało się wesprzeć Hanoi i Manilę w sporze z Pekinem nie tylko politycznie, ale też militarnie.

Według doniesień agencyjnych z Tokio Japońskie Siły Samoobrony przeprowadzą wspólne ćwiczenia obronne razem z jednostkami wietnamskimi i filipińskimi. Japończycy wystawią dziesięć jednostek obrony wybrzeża.

Japonia i Filipiny zawarły już w styczniu br. pakt bezpieczeństwa. Jednym z jego postanowień są regularne konsultacje ministrów obrony. Tokio zaproponowało ostatnio także Hanoi szkolenia i pomoc medyczną dla załóg łodzi podwodnych w ramach zapobiegania i leczenia chorób dekompresyjnych.

Co prawda, Japonia nie ma bezpośrednich roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim, ale jest zainteresowana zachowaniem wolności żeglugi na tym jednym z najważniejszych szlaków handlowych świata. Nie bez znaczenie jest też możliwość przeszkodzenia w strategicznych planach ChRL. Japonia może dostarczyć nie tylko konkretnej pomocy wojskowej i materiałowej, ale też ma bogate doświadczenie w skutecznym powstrzymywaniu zapędów ChRL na Morzu Wschodniochińskim.

Japońskie zaangażowanie jest też odpowiedzią na zachęty ze strony Waszyngtonu.

ChRL wznosi w regionie wysepek Spratly łańcuch sztucznych wysp i baz wojskowych. Do tej pory działania oponentów nie przyniosły zbyt wiele. Wietnam regularnie wysyła swoje jednostki w sporne regiony, ale przewaga ALW jest miażdżąca. Filipiny wybrały drogę prawną skarżąc ChRL do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, ale Pekin zignorował sprawę. Czy włączenie się Tokio zmieni sytuację?

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Największego sojusznika mają jednak w samym… Pekinie, który wydaje się, że robi wszystko by pchnąć Hanoi w objęcia Waszyngtonu i Tokio. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.