p16a

Parę dni temu do służby wprowadzono najnowszą korwetę rakietową Marynarki Wojennej Republiki Chińskiej (Tajwan) nazwaną Tuo Chiang (沱江 Rzeka Tuo).

To prototypowa jednostka, pierwsza z 12 zamówionych w ramach uchwalonego w 2011 roku programu rozbudowy marynarki wojennej.

Jednostki typu Tuo Chiang rozwijają prędkość 44 węzłów (81 km/h) i mają pozostawać na służbie 25 lat. Okręt jest zbudowany w układzie katamaranu i w technologii stealth, a jego główne uzbrojenie stanowi 16 pocisków manewrujących przeznaczonych do niszczenia celów nawodnych. Nieoficjalnie wiadomo, że są to rodzimej produkcji rakiety Hsiung Feng III (雄風三型 – Waleczny Wiatr III – HF-3) ponaddźwiękowe (Mach 2) zdolne do niszczenia dużych jednostek przeciwnika. Dlatego tajwańska prasa już ochrzciła Tuo Chiang mianem „zabójcy lotniskowców”.

Rzeczywiście, plany inwazji na Tajwan mają największą szansę realizacji tylko przy wsparciu lotnictwa operującego z lotniskowców. W konsekwencji pierwszym celem taktycznym obrońców musi być neutralizacja lotniskowców przeciwnika. Temu ma służyć flotylla rakietowych korwet typu Tuo Chiang.

ALW i jej marynarka wojenna opracowuje plany potencjalnej wojny ze Stanami Zjednoczonymi w oparciu o założenia konfliktu asymetrycznego. Jednym z kluczowych założeń w planach Pekinu jest zdobycie zdolności do wyeliminowania lub chociażby powstrzymania amerykańskich lotniskowców od zbliżenia się do regionu przyszłego konfliktu. To prawdziwa ironia, że Tajwan zaadoptował praktycznie taką samą strategię. Celem jest zniszczenie lub zapobieżenie użyciu lotniskowców (na razie tylko jednego) lub „ciężkich” krążowników (Typ 055) przez marynarkę ALW w operacji inwazyjnej, a bez tego nie ma ona większych szans powodzenia.

W wypadku Tajwanu wiedzę jednak jedną przeszkodę w realizacji tego całkiem rozsądnego skądinąd planu. Jego wdrożenie w sytuacji kryzysowej będzie zależeć od woli elit politycznych i determinacji korpusu oficerskiego, zwłaszcza generalicji. A to się wydaje na dzień dzisiejszy najsłabsze ogniwo w całym systemie obrony wyspy.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. Ponoć podczas prób wyszło, że jednostka jest mocno przeciążona.

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.