2014032911035229082

Mężczyzna, zidentyfikowany przez agencje tylko przez nazwisko Zheng, był szefem wsi Huilong, we Wspólnocie Shangba, w dystrykcie Panlong, na obrzeżach Kunming, stolicy prowincji Yunnan. Równocześnie był prawnym reprezentantem Kunminskiej Korporacji Handlowej Shunna.

W imieniu korporacji zbierał depozyty od podległych mu mieszkańców i ostatecznie wyparował z 300 milionami RMB (48 milionów USD).

Korporacja działała od 2012 roku i generalnie wywiązywała się ze swojej obietnicy wypłacania wysokiej dywidendy i zwrotu kapitału z trzydniowym wyprzedzeniem. Kłopoty zaczęły w pod koniec 2014 roku. Zheng najpierw płacił odsetki z opóźnieniem, a pewnego dnia interesanci odkryli, że drzwi biura korporacji są zamknięte – dosłownie – na cztery spusty, a wszystkie komputery i dokumenty zniknęły. Jedyną wiadomością była kartka z informacją, że „praca jest zawieszona z powodu reorganizacji”.

No cóż, wygląda to na typową piramidę finansową. Interesujący jest fakt, że człowiek, który stał na jej czele (a przynajmniej był twarzą całego przedsięwzięcia, bo prawdziwi szefowie pozostaną w cieniu) był równocześnie szefem wioski, co dawało mu wyjątkową pozycję aby wydobyć pieniądze zarówno od mieszkańców, jak i lokalnych władz.

Prawdziwy problemem leży w czym innym. Takich wiosek i szefów są w ChRL setki tysiące. Lokalni kacykowie różnego szczebla grabią ludzi na różne sposoby. Nie wszystkie są tak bezczelne i jawnie sprzeczne z prawem ChRL, jak piramida finansowa z Huilong, ale setki milionów ludzi są brutalnie eksploatowane i prędzej czy później upomną się o swoje. Inna sprawa, jaką przyjmie to formę.

Na pewno, nie będzie to ładne.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.