20150831_TIANJIN-slide-FRO0-jumbo

Wybuch w Tianjin sprowokował The Time do opublikowania listy pięciu największych katastrof przemysłowych w historii Chin. Poniżej przytaczam listę z The Time.

5. Pożar w Przetwórni drobiu Dehui (2013)

Zginęło co najmniej 119 osób (54 ranne), kiedy wybuchł pożar w przetwórni drobiu w mieście Dehui (德惠). Źródłem ognia był wyciek amoniaku, ale duża liczba ofiar była wynikiem zamknięcia wszystkich drzwi ewakuacyjnych przez właściciela. Śledztwo wykazało, że było to rutynowe działanie w czasie godzin pracy. Nie chciano po prostu, aby robotnicy się wałęsali po terenie.

Zamykanie drzwi ewakuacyjnych w ChRL to niestety standard. Mam wrażenie, że każde drzwi, przy których nie da się postawić strażnika, są zamknięte na rowerowe linki. W efekcie każdy budynek publiczny w ChRL jest śmiertelną pułapką.

4. Zawał w kopalni w Shanxi (2008)

Katastrofa pochłonęła 281 ofiar. Władze długo utrzymywały, że zawał spowodowały obfite deszcze. W końcu musiano przyznać, że główną przyczyną był brak egzekwowania przez urząd górniczy standardów bezpieczeństwa.

3. Wybuch w kopalni Laobaidong (1960)

Do wybuchu metanu w kopalni Laobaidong doszło w 1960 roku. Miała być to najgorsza katastrofa górnicza w historii ChRL, ale opinia publiczna dowiedziała się o nim dopiero w 1992 roku, kiedy sprawa wyszyła na jaw. Według oficjalnych danych zginęło 684 ludzi.

2. Katastrofa w kopalni niedaleko Benxi (1942)

To trzecia katastrofa górnicza na liście i najgorsza. W wybuchu w kopalni Honkeiko niedaleko Benxi (本溪) zginęło 1549 górników. To najgorsza odnotowana katastrofa w historii górnictwa na świecie. Wybuchła mieszanina gazów oraz pyłu węglowego. Mimo strasznych konsekwencji nie była to jednak najgorsza katastrofa przemysłowa w historii Chin.

1. Pękniecie tamy Banqiao (1975)

8 sierpnia 1975 roku tama Banqiao (板桥水库大坝)  – znajdująca się jakieś 750 kilometrów na zachód od Szanghaju – pękła w wyniku połączenia ciężkich deszczy i silnego tajfunu, który nie osłabł nad lądem. Jest to największa katastrofa przemysłowa nie tylko w historii Chin, ale w historii świata. Nieznana jest dokładna liczba ofiar. Szacuje się, że w samej powodzi zginęło co najmniej 100 tysięcy ludzi. Głód i choroby szerzące się na zdewastowanym terenie pochłonęły przeszło 220 tysięcy.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.