for_web_132a4457

Zdjęcie: BGI

W zeszłym tygodniu pisałem o nagrodzie Nobla dla Tu Youyou, a dzisiaj inna historia naukowa z ChRL. Niby podobna, ale jednak jakże różna. Obnaża nie tylko zmiany w ChRL w ostatnich dziesięcioleciach, ale przede wszystkim – moim zdaniem – degenerację nauki.

Instytut BGI z Shenzhen zajmujący się biotechnologią ogłosił, iż wprowadza na rynek genetycznie modyfikowane miniaturowe świnki. Cena 1600 USD za sztukę.

BGI stworzył świnki zmieniając kod genetyczny świnek Bama znanych z małych rozmiarów. Ingerencja zdezaktywowała jeden z dwóch receptorów hormonu wzrostu w komórkach płodowych świnek. BGI klonuje w ten sposób uzyskane męskie osobniki, które potem krzyżuje z niemodyfikowanymi samicami świnek Bama. Efektem są mikro świnki. kiedy dorosła świnka Bama może osiągnąć wagę około 50 kg, to miniatura tylko około 15 kg.

Zmodyfikowane świnki miały być na początku używane do doświadczeń medycznych, jako substytut dla badań na człowieku. Wygląda jednak, iż BGI uznał, że więcej można zarobić sprzedając świnki jako maskotki. W przyszłości instytut planuje wypuszczenie świnek w określonych kolorach i wzorach umaszczenia.

No cóż. To jedna z tych wiadomości, które zmuszają mnie do zastanowienia się, czy projekt pod nazwą Homo sapiens ma jeszcze jakiś sens kontynuacji. Sprawa obnaża degrengoladę współczesnej nauki. Ile pieniędzy i czasu zmarnowano na wytworzenie tych mini świnek? Podejrzewam, że więcej niż kosztowały wszystkie badania Tu Youyou nad artemizyną.

Artemizynę uzyskano w ramach tajnego wojskowego projektu, a mimo to nawet komunistyczne Chiny Mao Zedonga rozumiały doniosłość tego odkrycia i „podzieliły się” nim z resztą ludzkości. Dzisiaj najlepsze laboratoria na świecie wydają więcej pieniędzy i spędzają więcej czasu na poszukiwania kremów na zmarszczki niż leku na malarię.

Czy to wina ciągłej pogoni za zyskiem i zatracenia oświeceniowego paradygmatu? Może wina współczesnego kapitalizmu? Wydaje się, że prywatny kapitał nie jest zdolny do prawdziwej innowacyjności, bo ona wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem, ale za to dąży do prywatyzacji wynalazków stworzonych za publiczne fundusze. Tak wynika przynajmniej z badań Mariana Mazzucato (The Entrepreneurial State: Debunking Public vs. Private Sector Myths) oraz William H. Janeway (Doing Capitalism in the Innovation Economy: Markets, Speculation and the State). Ponoć żadna technologia, która zmieniła świat od czasu zakończenia II wojny światowej nie powstał w prywatnym laboratorium za prywatne pieniądze. Wszystko była finansowane i zamawiane za publiczne środki.

Bardzo zastanawiające.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

 1. chiny24.com 10/14/2015 o 10:30

  większość technologii, które zmieniały rzeczywistość po II wojnie światowej narodziło się w ramach projektów wojskowych, czy kosmicznych (a więc też wojskowych). ich rozwój i zastosowanie to jednak domena prywatnego biznesu (PC, walkman, CD, internet i wszystko co na nim), który efekty swych prac ponownie oddaje w ręce publiczne (wojsko, wywiad, na szarym końcu administracja publiczna). a przykład świnek może ujawniać po prostu chińskie (ludowe) podejście do nauki. eksperymenty podobne do tego co robi się na zachodzie od połowy zeszłego stulecia. ale wykorzystanie rezultatów prac typowo nowo-chińskie. skoro już te małe świnki są, to przecież można je „opylić”, nieprawdaż? podobne podejście do swojej pracy ma ogromna rzesza naukowców w chrl. a to wynik specyficznego formatowania tamtejszej rzeczywistości, liberalnego raju, gdzie każdy musi zadbać sam o siebie, albo….

  pozdrawiam!

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Świnki to dla mnie tylko przykład głębszego – globalnego, a nie tylko chińskiego – problemu, jakim jest kryzys paradygmatu oświeceniowego i tzw. trzecia fala antyoświeceniowego romantyzmu. Na co nakłada się problem współczesnego modelu kapitalizmu. To jednak chyba nie miejsce na tak poważne dywagacje.

   Polubienie

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.