e65c7f7996f64d34aba94a1d2aa78d86_18

Jutro wybory prezydenckie i parlamentarne na Tajwanie. Jakiś większy komentarz na pewno przygotuję, kiedy będziemy już znali ostateczne wyniki, a na razie takie krótkie info dla tych, co nie śledzą regionu tak blisko.

1. Wybory prezydencki są według ordynacji większościowej bez kwalifikowanej większości. Oznacza to, że zwycięzcą jest ten, kto zdobędzie więcej głosów w pierwszej turze i nie ma dogrywki. Razem z prezydentem jest wybierany wiceprezydent, a głosuję się łącznie parę kandydatów.

Kandydatem może być obywatel Republiki Chińskiej, który ukończył 40 lat i od co najmniej 15 lat zamieszkuje na stałe na terenie Republiki. Musi to być potwierdzone na podstawie meldunku. Wykluczeni są naturalizowani obywatele pochodzący z ChRL, Makao lub Hong Kongu.

2. Prawdopodobnie prezydentem zostanie po raz pierwszy kobieta, kandydatka opozycyjnej DPP – Tsai Ing-Wen. Co ciekawe, chociaż w Azji w wyborach demokratycznych na głowę państwa wybierano już kobiety 11 razy (po 1945 roku), ale po raz pierwszy będzie to osoba niespokrewniona lub w jakiś sposób powiązana z byłym politykiem – mężczyzną. Jak na przykład prezydent Korei Południowej Park Geun-hye, córka gen. Park Chung-hee (prezydenta w latach 1962-79), który zdobył władzę w wyniku zamachu stanu.

3. Po raz pierwszy Guomindang (GMD) – partia nacjonalistyczna może stracić nie tylko stanowisko prezydenta, ale też większość w parlamencie. Mimo że GMD przegrała dwukrotnie (2000 i 2004) wybory prezydenckie, to do tej pory udawało jej się zachować kontrolę nad parlamentem w ramach tzw. stronnictwa „niebieskich” (泛蓝联盟Fànlán Liánméng, ang. pan-blue), czyli koalicji GMD oraz konserwatywnych i nacjonalistycznych partii wywodzących się ze starego GMD.

Nemezis GMD nazywa się James Soong. To kandydat, który odebrał już dwukrotnie Nacjonalistom prezydenturę. Jako „ten trzeci” odciąga sporę grupę głosujących od GMD, chociaż tym razem, trzecim może być kandydat GMD, Eric Chu. Tak złych notowań GMD nie miała nigdy w historii.

4. Kluczową rolę w wyborach odgrywa wzrost znaczenia tożsamości tajwańskiej. Z wyborów na wybory coraz bardziej rośnie znaczenie pogłębiającego się poczucia odrębności wyspy od kontynentu. Wynika to z kilu czynników.

Paradoksalnie, przede wszystkim ze zbliżenia z ChRL dokonanego w czasie rządów Ma Ying-jeou. Chiński smok nie wygląda tak atrakcyjnie z bliska. Liczba ludzi uznających się za Tajwańczyków wzrosła od początku wieku z 17,6% do prawie 60%. Tożsamość chińska skurczyła się w tym samym czasie z 25,5% do ledwie 3,3%.

Tajwańczycy są też dumni z pokojowej transformacji od rządów autorytarnych do demokracji (która ma tutaj swoje problemy). W tle oczywiście też swoją rolę odgrywa gospodarka słabnąca z powodu zbyt dużego powiązania z kontynentem. Z jednej strony wynika to z konkurencji firm z ChRL, z drugiej z kłopotów gospodarczych na kontynencie, co odbija się także niekorzystnie na wyspie.

5. Mimo że ChRL jest pierwszym tematem tych wyborów, to zwycięstwo opozycji nie musi oznaczać od razu konfliktu z Pekinem, co jest jednak nie wykluczone. W dużym stopniu zależy to od postawy ChRL. DPP i Tsai raczej będą dążyć do zachowania politycznego status quo i będą poszukiwać emancypacji przede wszystkim w sferze ekonomicznej, by odwrócić pewne uzależnienie Tajwanu od ChRL, w które popadł pod rządami GMD i Ma.

6. DPP ma szeroki program reform społecznych. Po latach rządów konserwatywnych nacjonalistów, którzy nie przyjmowali do wiadomości zachodzących zmian społecznych, ale też obyczajowych, DPP będzie chciała by legislacja nadążyła za transformacją społeczeństwa. Oznacza to zmiany w statusie prawnym mniejszości etnicznych, ale też seksualnych. Przede wszystkim będą to jednak zmiany w polityce socjalnej i dotyczące zmian w systemie redystrybucji.

Zobaczymy, co z tego wszystkie wyjdzie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.