wfm_tarim_basin

Pustynia Taklamakan uchodzi za jedno z najsuchszych miejsc na Ziemi. Okazuje się jednak, że pod powierzchnią pustyni może się skrywać jezioro zawierające więcej wody niż Wielkie Jeziora razem. Oczywiście woda znajduje się w różnych warstwach ziemi, a nie w podziemnym zbiorniku.

Tak przynajmniej twierdzi zespół badaczy, którzy badali zawartość dwutlenku węgla w powietrzu nad pustynią. Okazało się, iż duże ilości gazu znikają w regionie Kotliny Kaszgarskiej (Tarymskiej), która zajmuje w sumie powierzchnię około milion km².

Kotlina działa jak ogromna misa zbierająca wodę z otaczających ją łańcuchów górskich. Tienszan na północy oraz Kunlun i Altun na południu. Sama kotlina jest jednak wyjątkowo sucha. Część wody jest przechwytywana przez systemy irygacyjne, reszta wsiąka w ziemię lub wyparowuje w suchym powietrzu pustyni Taklamakan.

W celu potwierdzenia teorii dokonano w kotlinie blisko 200 głębokich odwiertów i pozyskano próbki, które potwierdziły dużą koncentrację dwutlenku węgla. Na tej podstawie oszacowano ilość uwięzionego pod pustynią gazu na ok 250 miliardów ton, czyli mniej więcej 0,0005% zgromadzonej ilości dwutlenku węgla przez oceany na Ziemi. Czyniłoby to Taklamakan jedną ze stref na naszej planecie pochłaniającą dwutlenek węgla w znaczących ilościach.

Zazwyczaj – oprócz otwartych zbiorników z wodą morską – są to regiony pokryte bujną roślinnością, która pochłaniając dwutlenek węgla oddaje tlen. W tym wypadku Taklamakan jedynie zatrzymuje gaz.

Według wstępnej hipotezy jest to związane z działalnością ludzi. Miejscowa ziemia ma duży poziom zasolenia i kiedy około 2 tysięcy lat temu zaczęto tutaj wprowadzać masowe programy irygacyjne zasolona woda (oczywiście nie w takim stopniu jak w morzu, ponieważ to by uniemożliwiło jej wykorzystanie w rolnictwie) zaczęła pochłaniać dwutlenek węgla – woda morska dzięki zasoleniu łatwiej pochłania dwutlenek węgla z powietrza niż woda słodka.

Także porównanie poziomów nasycenia dwutlenkiem węgla pomiędzy wodą na powierzchni i wodami gruntowymi pozwoliło oszacować ilość wody, która zniknęła pod pustynią. Według badaczy jest to ilość większa niż w Wielkich Jeziorach, ale inni eksperci uważają, że te dane są mocno przeszacowane. W rzeczywistości będzie to wielkość równa około jednej trzeciej tej w Wielkich Jeziorach.

Nie ma to chyba większego znaczenia, przynajmniej dla mnie. Bez względu na ilość wody znajduję całe odkrycie bardzo interesującym.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.