YutakaYokoi

Tokio mianowało nowego ambasadora w Pekinie, 61 letniego Yutaka Yokoi. To z pozoru nieistotna informacja, ale to pierwszy japoński ambasador w ChRL od 2010 roku z tzw. „chińskiej szkoły”.

Yutaka Yokoi, który jeszcze pełni funkcję ambasadora w Turcji, pojedzie z jednej placówki prosto na drugą (w ciągu 30 dni), co już samo w sobie jest dosyć niespotykanym ruchem w dyplomatycznym świecie i dowodzi jaką wagę Tokio przywiązuje do tej nominacji.

Yutaka Yokoi jest jednym z japońskich dyplomatów, którzy oprócz normalnego przygotowania dyplomatycznego przeszli także szkolę języka chińskiego w Pekinie i specjalizuje się w chińskiej tematyce. Ostatni japońscy ambasadorowie nie byli ekspertami od spraw chińskich i mimo stałego napięcia między obydwoma krajami była to raczej mało zajmująca pozycja, poza częścią ceremonialną oczywiście.

Zmiana wskazuje na to, iż Japonia zaczyna na poważnie rywalizować z ChRL. Tokio coraz bardziej angażuje się w budowę razem z Waszyngtonem antychińskiej koalicji w Azji Południowo-Wschodniej. Zaostrza się także bezpośredni spór między Japonią a ChRL na Morzu Wschodniochińskim (stali czytelnicy bloga jednak wiedzą o tym wszystkim). Nic dziwnego, że Fumio Kishida, minister spraw zagranicznych w Tokio powiedział o Yokoi, że to „właściwy człowiek na właściwym miejscu”.

Jest dla mnie oczywiste, że zadaniem Yutaka Yokoi będzie wyartykułowanie japońskiej polityki wobec ChRL w sposób zrozumiały przez KPCh, ale treść będzie tworzona w Tokio i będzie wyrażać sprzeczne interesy obydwu państw.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.