tajwan-karta-wyborcza

Parlamentarzyści Demokratycznej Partii Postępu (DPP) zaproponowali zmiany w prawie wyborczym określające konkretne i stałe daty poszczególnych wyborów oraz przyśpieszenia procesu obejmowania urzędu przez zwycięzców (prezydenta i wiceprezydenta) wyborów prezydenckich.

Obecnie między wyborami a objęciem urzędu obowiązuje na Tajwanie ponad czteromiesięczny okres przejściowy. Co pozwala odchodzącemu prezydentowi, który już utracił mandat wyborczy, na przeprowadzenie wielu zmian, a przede wszystkim nominacji.

Według propozycji Su Chiao-hui (蘇巧慧) z DPP wybory Yuanu miałyby się odbywać w pierwszą sobotę grudnia roku wyborczego, a wy wypadku przyspieszonych wyborów w siódmą sobotę licząc od daty rozwiązania parlamentu.

Z kolei Chang Hung-lu (張宏陸), także z DPP, proponuje analogiczne zmiany w prawie o wyborze prezydenta i wiceprezydenta. Wybory miałyby się odbywać w ostatnią sobotę marca w roku, kiedy kończy się kadencja prezydencka.

Ponieważ na Tajwanie w wypadku śmierci lub niezdolności prezydenta do sprawowania urzędu zastępuje go do końca kadencji wiceprezydent, więc nie ma potrzeby rozpisywania przyśpieszonych wyborów.

Obecnie mamy do czynienia z dużym rozjechaniem się kalendarza politycznego na wyspie. 16 stycznia przeprowadzono wspólne wybory parlamentarne i prezydenckie. Jednak, kiedy nowy Yuan ukonstytuował się już po dwóch tygodniach i powołano nowy rząd, to prezydent elekt, Tsai Ing-wen obejmie urząd dopiero 20 maja. To stanowczo za długo.

Wybory w tym roku kolidowały też z sesją egzaminacyjnej na uczelniach (na Tajwanie studia to wciąż dosyć poważne przedsięwzięcie). Co, biorąc pod uwagę nastroje wśród młodzieży, można uznać, iż było celowym zagraniem GMD.

Niewiele to jednak pomogło.

Osobiście uważam usztywnienie dni wyborów w stylu amerykańskim za rozsądne działanie pozwalające wszystkim graczom na scenie politycznej posługiwać się tym samym kalendarzem cyklów wyborczych. W sytuacji arbitralnego wyznaczania dnia wyborów (w ramach określonego oczywiście horyzontu czasowego) lub jak w Wielkiej Brytanii jedynie decyzją premiera (na dowolny dzień przed upływem kadencji), istnieje zawsze pokusa dla rządzących by dopasować kalendarz wyborczy do potrzeb własnej kampanii.

DPP ma na większość w Yuanie Ustawodawczym, a od 20 maja będzie miała także urząd prezydencki, więc nic nie stoi na przeszkodzie by przeprowadzić postulowaną zmianę. Zobaczymy, jak to będzie. Czy może jednak pokusa ustawiania wyborów w przyszłości nie będzie silniejsza?

Zmiana, żeby była wiarygodna powinna też być przeprowadzona jak najszybciej. Im będzie bliżej kolejnych wyborów, tym bardziej będzie to wyglądało podejrzanie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.