Dzisiaj pragnę zachęcić do obejrzenia filmu dokumentalnego w telewizji. W środę 11 maja o 23:30 na kanale Sundance Channel HD.

Tytuł: Chiński burmistrz (The Chinese Mayor) – 2014
Reżyseria: Zhou Hao
Produkcja: Zhao Qi, Michelle Ho

W filmie jest sportretowany burmistrz miasta Datong (大同), Geng Yanbo (耿彦波). Datong to była stolica Chin, tylko że od tamtej pory upłynęło ponad półtorej tysiąca lat i dzisiaj Datong jest stolicą górnictwa węgla kamiennego i miastem z najgorszym zanieczyszczeniem powietrzem w ChRL – do tego z waląca się infrastrukturą.

Nowy burmistrz ma jednak plan uczynienia Datong ośrodkiem kultury i turystyki. Zaczyna od odbudowy murów miejskich i starego miasta. Oznacza to jednak, że trzeba wysiedlić ok. 140 tysięcy rodzin, tj, pół miliona ludzi i zrównać z ziemią kilka kwartałów miasta. Drobnostka.

Znakomity moment filmu, to odwiedziny burmistrza innego miasta, który mówi, że u siebie zdążył wszystkich wysiedlić siłą zanim rząd centralny zabronił (jawnego) stosowania przemocy przy wysiedleniach.

Gang jak na warunki ChRL jest otwarty, ale wymagający, władczy i brutalny. Widać, że zgodził się na filmowanie ponieważ uznał, że pomorze to mu w karierze. Kilkakrotnie można odgadnąć, że niektóre wydarzenia są zaaranżowane na potrzeby filmu.

Na jakimś spotkaniu pojawia żona burmistrza i narzeka, że ten się przepracowuje. Biedaczysko – wstaje o czwartej rano, a wraca do domu po dwudziestej drugiej. Ona odgrywa rolę dobrej „żony mandaryna”, a „mandaryn” udaje, że poświęca cały czas ludowi. Innym razem Gang przyjmuje grupę z petycją w sprawie błędnych decyzji lokalnych urzędników i załatwia sprawę od ręki. Dobry „car” (lokalny) i źli „bojarzy”.

Znamienna jest jednak inna scena, kiedy z gruzów rozbieranych domów mieszkańcy wyciągają plakat z Mao Zedong i ktoś z tłumu rzuca, że gdyby Mao żył, to by na to nie pozwolił.

Pamięć ludzka jest krótka i ułomna…

Gorąco polecam!

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.