bananas-china

Zdjęcie pochodzi z jednego z wideoblogów na Youtube.

Każda władza ma skłonność do „wychowywania” lub „korygowania” poddanych, a im bardziej jest to władza autorytarna, tym bardziej jest przekonana, iż „wie lepiej”. Zazwyczaj kończy się to groteską.

Nie inaczej jest w ChRL. Władze właśnie wprowadziły zakaz… jedzenia bananów w erotyczny sposób w czasie transmisji na żywo w Internecie (live-streaming).

W tym samym czasie nakazano stronom prowadzącym wideoblogi online do monitorowania wszystkich aktywności. Nikt nie wyjaśnił jednak, jak mają równocześnie monitorować tysiące transmisji by sprawdzić, czy ktoś akurat nie je na wizji banana.

Inny problem to określenie „w erotyczny sposób”. Niby każdy wie, ale jak zdefiniować prawnie „erotyczne jedzenie banana”?

Zresztą – jak przytomnie zauważyli chińscy internauci – co z innymi owocami i warzywami? Czemu tylko banany? Czy nie można jeść w erotyczny sposób ogórka?

Przy takich dylematach zakaz noszenia pończoch i rajstop w czasie transmisji wydaje się już drugorzędny.

Seria „moralizatorskich” regulacji wydano po tym, kiedy w zeszłym miesiącu Ministerstwo Kultury ogłosiło, iż wszczęło śledztwo po doniesieniach o szerzeniu pornografii i zachowania „szkodliwego dla moralności publicznej” na stronach umożliwiających transmisje wideo na żywo.

I śmieszno, i straszno.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] kontrolę nad mediami, Internetem, programem kształcenia, a nawet tym, czy ktoś może jeść banana online. Lecz taka pozorna wszechwładza jest bardzo […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.