Hooligan-Sparrow

Tytuł: Hooligan Sparrow (Chuligan Wróbel)
Reżyseria: Nanfu Wang
Scenariusz: Mark Monroe, Nanfu Wang

Tegoroczny Festiwal Filmów Praw Człowieka (Human Rights Watch Film Festival) w Nowym Yorku rozpoczął pokaz filmu poświęconego feministce i obrończyni praw człowieka Ye Haiyan (叶海燕), przezwanej „chuligan wróbel”. Ye zajmująca się pomaganiem zarówno ofiarom przemocy seksualnej jak i prostytutkom stała się sławna, kiedy nagłośniła sprawę dyrektora szkoły z Hainan, który zgwałcił swoich sześć uczennic (w wieku 12-16 lat).

Władzę próbowały ukryć sprawę i zastraszały ofiary oraz ich rodziny. Potem prześladowały Ye i jej współpracowników, a na końcu robiły wszystko by utrudnić powstanie filmu. Dzisiaj ze wszystkich sił starają się utrudnić jego dystrybucję na świecie.

Ye była aresztowana w 2013 roku. Po zwolnieniu z aresztu pozbawiono ją miejsca do mieszkania i zakazano opuszczać ChRL. Mimo utrudnień nadal prowadzi walkę o respektowanie praw ofiar.

Sprawa Ye pokazuje totalną dysfunkcjonalność reżimu. Ye nigdy nie wystąpiła przeciwko KPCh lub systemowi politycznemu. Stara się jedynie by przestrzegano istniejące w ChRL prawa i procedury.

Właściwie osoby jak Ye mogłyby pomóc partii uczynić ChRL bardziej racjonalnym miejscem i przez to umocnić jej władzę. Jednak fakt, że występują z własnej inicjatywy, że napędza je coś, czego partia nie może kontrolować, czyni Ye i jej podobnych wrogami systemu. Choć to partia ustawi ich w tej roli.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.