japanese-tsunami

Pekin ogłosił plany budowy systemu wczesnego ostrzegajnia przed pojawieniem się zjawiska tsunami. Według doniesień mediów rządowych system obejmie Morze Południowochińskie oraz akweny na wschód od Rowu Riukiu i wyspy Tajwan. System będzie się składał z samodzielnych boi zasilanych energią słoneczną i komunikujących się za pomocą łączności satelitarnej z centrum kryzysowym prowadzonym przez Państwową Administrację Oceaniczną (国家海洋局).

W oficjalnym oświadczeniu Pekin mówi, że na powstaniu systemu skorzystają także inne kraje regionu i ma to być kolejny przykład pozytywnych działań ChRL w regionie.

Przekazanie ostrzeżenia o nadchodzącym tsunami będzie jednak zależeć jedynie od dobrej woli Pekinu. A nie od dziś wiadomo, że nie ma darmowych obiadów.

Nie jest też wielką tajemnicą, że podobne systemy budowane przez różne państwa, mają podwójne zastosowanie. Owszem nasłuchują, czy nie doszło do podziemnych erupcji wulkanów lub wstrząsów tektonicznych, ale równie dobrze stanowią element militarnych systemów wykrywania i śledzenia ruchów okrętów podwodnych. A z przedstawionych planów wynika, że Tajwan w rzeczywistości zostanie otoczony wianuszkiem boi alarmowych. Podobnie Morze Południowochińskie oraz region ciągnący się łukiem wygiętym do dołu od Tajwanu w kierunku południowej Japonii. Wszystko są to strategiczne akweny prowadzące do nie tylko wybrzeży ChRL, ale też leżące na trasie możliwej pomocy dla Tajwanu.

„Obawiam się Greków, nawet gdy niosą dary”

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.