31281650671

Zdjęcie za Taiwan Today.

Według danych podanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na Tajwanie oczekiwana średnia życia osiągnęła w 2015 roku rekordową wysokość 80,2 lat. Jeszcze w 2014 było to poniżej 80 lat (79,84). W zeszłym roku średnia dla mężczyzn wyniosła 77,01 a dla kobiet 83,62.

Dla porównania w Polsce możemy się spodziewać dożyć średnio do 77,5 roku (mężczyźni 73,6, a kobiety 83,1).*

Trzeba pamiętać, że oczekiwana średnia życia nie odzwierciedla w pełni procesu starzenia się danego społeczeństwa, ponieważ jest zaniżana przez śmierci przedwczesne. Dzisiaj różnice statystyczne nie są tak drastyczne jak przed wiekami, ale nadal występują. Dla przykładu w średniowiecznej Anglii oczekiwana średnia życia była na poziomie 30 lat, ale oczekiwana dalsza długość życia dla osób, które ukończyły 21 lat już wynosiła 43 lata i dawało średnią długość życia 64 lat dla osób, które dożyły wieku dorosłego.

W wypadku Taiwanu statystyki pokazują, że 81% mężczyzn i 92% kobiet przekroczy 65 rok życia. Po osiągnięciu wieku 65 lat oczekiwana dalsza długość życia wynosi odpowiednio 18,15 lat oraz 21,7.  Ponad połowa mężczyzn będzie żyła dłużej niż 80 lat, a połowa kobiet przekroczy 85 lat. Dysproporcja między płciami powinna w najbliższych latach jeszcze wzrosnąć, ponieważ spodziewana długość życia dla męskich noworodków rośnie od lat średni o 0,25 roku, kiedy żeńskich 0,28.

Najwyższa średnia życia na wyspie jest w regionie Tajpej, gdzie wynosi 83,43. Generalnie ludność regionów północnych i zachodnich Tajwanu żyje dłużej niż południa i wschodu. Ma na to wpływ klimat, styl życia oraz dostępność i jakość opieki medycznej.

W regionie wyższą średnią życia mają tylko Japonia (83,7), Singapur (83,1) i Korea Południowa (82,3).

Ciekawostką jest fakt, że pod względem oczekiwanej długości życia mężczyzn Tajwan bardziej przypomina Stany Zjednoczone, a w wypadku kobiet kraje Europy zachodniej.

* Dane dla innych państw niż Tajwan podaję za WHO (2015). Statystyki WHO nie obejmują jednak Tajwanu, więc trudno porównywać. Dla odmiany statystyki ONZ, nie tylko nie obejmują Tajwanu, ale są w ogóle niewiarygodne ponieważ są oparte na raportach krajowych i nieweryfikowane. Dlatego ChRL według ONZ jest na pierwszym miejscu na świecie z wziętą z sufitu oczekiwaną średnią życia 83,74 lat, a na liście WHO znajduje się dopiero na 53 miejscu z 71,6 lat.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.