fake_sanitary_pads

Wydawało mi się, że po podrobionym mleku dla niemowląt nic nie jest wstanie mnie zdziwić. A jednak!

Policja w Nanchang (南昌) w Jiangxi aresztowała dwóch mężczyzn prowadzących od 2013 roku operację produkcji fałszywych podpasek higienicznych i innych jednorazowych produktów higienicznych. W brudnym, nie spełniającym żadnych wymogów higienicznych i nie posiadającym urządzeń dezynfekujących miejscu wyprodukowali miliony podpasek, które trafiły do dystrybucji w całej ChRL. Nie ma informacji czy także wysyłano je za granicę.

Władze ostrzegają przed kupowaniem przecenionych produktów higienicznych i zalecają dokładne sprawdzenie opakowań. Podrobione produkty mają mieć opakowania wydrukowane w lekko ciemniejszych barwach niż oryginalne. Problem w tym, że fałszerze podrabiali produkty wielu marek – choć podobno tylko rodzimych.

Według władz podrobione podpaski nie spełniają żadnych norm wymaganych dla tego typu środków i w najgorszym wypadku mogą prowadzić nawet do sepsy i śmierci. W mniej groźnych przypadkach będą odpowiadać za infekcje dróg moczowych i rodnych. Proceder uderza przede wszystkim w kobiety z najbiedniejszych kręgów. Nie tylko one najczęściej korzystały z przecenionych produktów, ale też ostrzeżenia władz trafią do nich najpóźniej i równocześnie nie stać ich na opiekę medyczną, która w ChRL jest odpłatna.

Na terenie fabryki policja skonfiskowała gotowe do wysyłki podrobione produkty wartości 40 milionów RMB (prawie 6 milionów USD). Trudno sobie wyobrazić, by operacja na taką skalę i z rozbudowaną siecią dystrybucji w całym kraju – podróbki trafiały do supermarketów, gdzie były rozprowadzane na różnego rodzajach wysprzedażach – mogła przez tyle lat mieć miejsce bez cichego udziału niektórych członków miejscowego aparatu partyjnego.

Podejrzewam, że podobnie jak w przypadku innych tego typu skandali, płotki dostaną karę śmierci, a pośrednicy kilkuletnie wyroki. Prawdziwi sponsorzy i beneficjenci jednak pozostaną ukryci za partyjną kurtyną milczenia.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.