dalailamamongolia_large

Dalajlama przybył z pielgrzymką do Mongolii mimo żądań Pekinu, aby władze w Ułan Bator zabroniły mu wjazdu. Rząd mongolski nie ustąpił, chociaż właśnie stara się o ważną pomoc gospodarczą od ChRL.

Można? Można.

Dalajlama rozpoczął czterodniową wizytę w niedzielę przemawiając w klasztorze Gandantegchenlin, kiedy przestrzegał przed materializmem.

Mimo najzimniejszego od dziesięcioleci listopada tysiące ludzi przebyły setki kilometrów stepem by wysłuchać kazania. Wierni przybywają na spotkania z Dalajlamą nie tylko z całej Mongolii (i mimo restrykcji z ChRL), ale też z Rosyjskiej Syberii, gdzie lamaistyczny buddyzm przeżywa od lat renesans.

Dalajlama poświęcił także wczoraj sutry w centrum sportowym budowanym przez firmy z ChRL (SIC!).

Wizyta ma charakter czysto religijny i nie dojdzie do żadnych oficjalnych spotkań z przedstawicielami władz, mimo to Mongołowie spodziewają się kroków odwetowych ze strony Pekinu. W 2002 roku w czasie wizyty Dalajlamy ChRL zamknęła wszystkie przejścia graniczne z Mongolią, a w 2006 wstrzymano loty z Pekinu do Ułan Bator. Trudno powiedzieć, w jakim stopniu miała to być kara dla Mongolii, a w jakim starano się utrudnić wiernym z ChRL podróż na spotkanie z Dalajlamą.

Obecnie Ułan Btor stara się uzyskać w Pekinie pożyczkę w wysokości 4,2 miliarda USD na program stymulacyjny by przeciwdziałać recesji wywołanej spadkiem popytu na surowce , których zresztą eksport w 90% trafia do ChRL. Dlatego istnieją obawy, że Pekin może „ukarać” Mongolię stawiając dodatkowe warunki.

Równocześnie Dalajlama jest wyjątkowo szanowany oraz słuchany w Mongolii i odmowa wizyty byłaby dla każdego rządu w Ułan Bator politycznym samobójstwem. Dalajlama po raz pierwszy był w Mongolii jeszcze w czasach komunistycznych, w 1979 roku. Obecna podróż to już siódma wizyta w Mongolii i niestety może być ostatnią dla 81 letniego przywódcy religijnego.

Prawdopodobnie w czasie wizyty Dalajlama także poda wskazówki umożliwiające odnalezienie dziesiątej reinkarnacji Jebtsundamba Khutuktu, przywódcy dominującej w Mongolii odmiany buddyzmu lamaistycznego, co zdeterminuje życie religijne Mongolii na najbliższe dziesięciolecia.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.