coca-cola

Kiedy w poniedziałek amerykańska korporacja Coca-Cola ogłosiła sprzedaż części rozlewni w ChRL, pracownicy w trzech miastach, Jilin, Chengdu oraz Chongqing, zastrajkowali.

Kupcami są Swire Pacific z Hong Kongu oraz Cofco Corporation, jedna z firm państwowych ChRL.

Pracownicy przestraszyli się, że nowi, chińscy właściciele będą traktować ich gorzej oraz obetną dotychczasowe pensje i programy socjalne (zwłaszcza Cofco). Wielu na kierowniczych stanowiskach obawia się także zwolnień, ponieważ będą musieli zrobić miejsce dla ludzi powiązanych z partyjnymi klanami zarządzającymi Cofco.

Robotnicy domagają się kompensaty za utracone pensje (także za regularne podwyżki zagwarantowane w kontraktach przez Coca-Colę) i przywileje oraz informacji na temat okresu przejściowego. Zwłaszcza pracownicy rozlewni w Chengdu, która ma trafić w ręce państwowego giganta obawiają się nowego właściciela i domagają się utrzymania przez dwa lata istniejących warunków pracy.

chongqing

W Chongqing interweniowała służba bezpieczeństwa. Pobito kilka osób, wiele zatrzymano (wszystkie zdjęcia pochodzą z chińskich portali społecznościowych).

Szokujące! Robotnicy nie chcą się znaleźć pod ochroną firmy należącej do robotniczego państwa…

To zresztą niejedyny strajk z powodu przejęcia fabryki przez rodzimy kapitał.

W Guangzhou wybuchł protest w jednej z fabryk należących do Sony Electronics. Tutaj też pracownicy nie są zadowoleni z przejęcia zakładu przez krajową firmę, Shenzhen O-Film Tech.

Fabryka produkująca części do kamer do smarfonów i zatrudniająca około czterech tysięcy ludzi została zamknięta na dwa tygodnie po ogłoszeniu sprzedaży.

guangzhou

Protest przed fabryką Sony w Guangzhou.

Zagraniczne firmy w ChRL oferują miejscowym robotnikom dobre warunki pracy i wyższe pensje w porównaniu z rodzimymi firmami. Przede wszystkim zawsze płacą za częste nadgodziny i w ogóle potrafią stworzyć lepszą atmosferę w pracy. Protesty mówią o przepaści jaka dzieli rodzime przedsiębiorstwa od zagranicznych, które przecież nie oferują bynajmniej w ChRL standardów europejskich czy amerykańskich.

Robotnicy boją się zwłaszcza przymusowych, ale nieopłacanych nadgodzin, pogorszenia się bezpieczeństwa pracy, tyrani rodzimych menadżerów, zaległości płacowych oraz oszustw w opłacaniu składek ubezpieczenia społecznego.

chengdu

Chengdu.

 

jilin

jinlin.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.