hqdefault

W sierpniu br. testowano TEB w Qingdao.

Pamiętacie zachwyty nad projektem autobusu*, który miał się poruszać nad korkami ulicznymi? Namacalnym dowodem na innowacyjność gospodarki ChRL?

No cóż, wygląda, że był to dowód co najwyżej na zdolności miejscowych naciągaczy.

Testowy pojazd nawet uruchomiono na ulicach Qingdao, ale wszystko wskazuje, że ludzie stojący za projektem musieli tak uczynić by wywinąć się od oskarżenia o oszustwo – coś w stylu jedynego lotu Herkulesa H-4 Howarda Hughesa.

Według doniesień mediów z Szanghaju projekt zarzucono, a wielu inwestorów stara się odzyskać pieniądze.

Sam projekt miał już kilka poważnych błędów na poziomie koncepcyjnym. Przestrzeń pod nim była zbyt niska by pomieścić większość pojazdów poruszających się pod drogach ChRL. Sam pojazd z kolei był zbyt duży, aby móc jeździć poza głównymi drogami przelotowymi dużych metropolii. Użycie autobusu groziło także uszkodzeniem infrastruktury drogowej, jak światła czy znaki.

Problemu też nastręczał system sterowania. Tak duży pojazd nie mógłby łatwo skręcać i choć teoretycznie mógłby się poruszać tylko po prostych drogach, a tych jest niewiele nawet w ChRL, to jednal nikt nie potrafił powiedzieć, jak miałby zawracać. Próbowano rozwiązać problem przerabiając autobus na pociąg, lecz wymóg kładzenia torów postawił sens projektu pod znakiem zapytania.

Prawdziwie kłopotliwe pytania jednak dotyczą nie strony technicznej projektu, ale finansowej. Pojawiły się najpierw oskarżenia o nielegalną zbiórkę pieniędzy (crowdfunding), a potem o zatajanie kluczowych informacji przed inwestorami. Istnieje podejrzenie, że projekt był od samego początku przekrętem. I pod tym względem jest typowy dla gospodarki ChRL, gdzie ograniczone możliwości inwestowania tworzą podatny grunt dla różnej maści cwaniaczków.

Pewnie, jako mały projekt, przeszedłby niezauważony wśród wielu innych przekrętów w ChRL, ale ludzie stojący za nim przedobrzyli. Nie zrozumieli jak wielki w ChRL jest głód na sukces, na pokazanie światu, że my Chińczycy też potrafimy być innowacyjni. W pewnym momencie wymknęło się im wszystko spod kontroli. Szum medialny przeszedł ich oczekiwania, ale z nim pojawiły się niewygodne pytania mediów i zainteresowanie władz.

„To jest miś na miarę naszych możliwości, i to nie jest nasze ostatnie słowo!”

* Transit Elevated Bus (TEB), później przemianowany na Transit Elevated Train.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Z drugiej, presja sukcesu powoduje, że wielu naukowców nie chce ryzykować podejmując się badań, których wynik nie jest łatwy do przewidzenia i zawsze może zakończyć się porażką. A przecież możliwość niepowodzenia jest wpisana w R&D. Jednak w ChRL porażka nie jest akceptowalna z powodów politycznych. Stąd też tak wiele przykładów plagiatów, fałszowania danych naukowych, kradzieży intelektualnej czy po prostu oszustw. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.