index

Od kilku lat Ipsos MORI, firma zajmująca się badaniami rynkowymi, prowadzi coroczne badania na temat percepcji własnej na świecie. Wyniki są nazywane (nie przez samą Ipsos MORI, ale media) „Indeksem ignorancji”.

Tego roczne badanie objęło 27 tysięcy respondentów w wieku między 16 a 64 lata w 40 państwach. Badanych poproszono o oszacowanie: populacji ich kraju, odsetka muzułmanów w kraju, udziału homoseksualistów w społeczeństwie, wieku inicjacji seksualnej w ogóle oraz wydatków na opiekę medyczną (w procentach PKB). Im odpowiedzi bardziej mijały się z rzeczywistością tym percepcja własna w danym kraju jest bardziej nierzeczywista i tym samym wyższe miejsce w rankingu.

W tym roku tytuł najbardziej ignoranckiego kraju przypadł Indiom, ale zaraz za nimi znalazły się obydwa państwa chińskie: ChRL i Republika Chińska (Tajwan), a po nich RPA i USA.

Ludzie mylą się w sprawach szeroko omawianych w mediach. Widać, że szczegóły nie penetrują zbyt głęboko powszechnej świadomości. Pozostają ogólne wrażenia, które często rozmijają się z prawdą. Nie bez znaczenia są też fobie i kontrowersje panujące w danych czasie i miejscu. Na przykład Tajwańczycy bardzo myli się w udziale muzułmanów w populacji – średnia odpowiedź 7%, kiedy jest to grubo poniżej 1%, ale najbardziej pogrążyło ich przekonanie, że wydają na opiekę medyczną aż 22% PKB, kiedy jest to w rzeczywistości 7%.

Zarówno kwestia zagrożeniem terroryzmem muzułmańskim, jak i rosnących wydatków na opiekę medyczną związanych ze starzeniem się populacji są częstymi tematami w tajwańskich mediach i pozostawiają wrażenie w szerokiej populacji, że jest jakiś problem. Kiedy przeciętny człowiek ma oszacować jakiś fakt, związany z tematem – o którym wie, iż jest kontrowersyjny – to ma tendencję do przeszacowywania prawdziwych danych, czy wyolbrzymiania problemu.

Ciekawym uzupełnieniem jest badanie New Scientist, pokazujące, że fałszywe wiadomości wpływają na naszą opinię nawet, jeżeli wiemy, że są fałszywe

Nic dziwnego, że wielu ludzi wierzy, że do Polski walą tłumy uchodźców, mimo że większość z nas widzi przecież, że nie tylko nikt nie chce tu przyjechać, ale już trzy miliony ludzi dało nogę z naszej wesołej ojczyzny. Mimo wszystko Polska wypadła relatywnie nieźle, bo na 29 miejscu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.