Czytając komentarze mediów po dzisiejszym wystąpieniu Xi Jinping na rozpoczęciu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos nie mogę odgonić jednej refleksji: jeżeli największą nadzieją światowych elit gospodarczych na uratowanie obecnego modelu kapitalizmu jest komunistyczny aparatczyk z Pekinu, to ten system jest już trupem.

Znamienny jest fakt, że tegorocznemu Davos towarzyszą niezbyt duże protesty. Wbrew pozorom nie jest to jednak powód do zadowolenia dla elit. Nie oznacza to przecież, że ludzie pogodzili się z systemem i mają zamiar żyć na śmieciówkach w oczekiwaniu na śmieciowe emerytury socjalne. Po prostu uznali, że nie ma sensu dalej protestować, bo w populistach znaleźli lepszy sposób na „odegranie” się na elitach.

To trochę jak w wiezieniu. Dopóki więźniowie narzekają to wszystko jest w porządku, ale kiedy milkną to zapowiedź prawdziwych kłopotów.

Dzisiaj ulica milczy, ale kiedy krzyczała to liberalne elity i media wyśmiewały antyglobalistów samookłamując się, że bal będzie trwał wiecznie. Teraz jest już za późno, populiści idą po władzę, a komunistyczny aparatczyk nie uratuje ich systemu, co najwyżej odegra rolę grabarza.

Xi mówi o korekcie globalizacji, ale moim zdaniem jest to nieporozumienie już na poziomie pojęciowym. Błędem jest już samo utożsamianie globalizacji z obecnym modelem światowej wymiany gospodarczej. Kapitalizm początku XXI wieku nie jest globalizacją. Globalizacja to naturalny proces trwający od zarania ludzkości, od momentu kiedy jedno stado małpoludów nauczyło się używać kamieni czy krzesać ogień od drugiego. Obumierający na naszych oczach system jest TYLKO jedną z wielu możliwych form organizacji międzynarodowej współpracy gospodarczej.

Około roku 2000 był jeszcze czas na korektę, ale po II wojnie w Zatoce Perskiej i kryzysie 2008 roku jest już za późno. Można było dążyć do globalizacji nie tylko rynku, ale też standardów socjalnych i środowiskowych. Można było stawiać warunki Pekinowi, Hanoi czy Dhace, to było jednak nieopłacalne dla wpływowych gremiów gospodarczych.

Oczywiście Xi, czerpiąc obfitymi garściami z liberalnej publicystyki, trafnie pokazuje, że protekcjonizm nie jest rozwiązaniem, tak jak nie był nim w latach 30. ubiegłego wieku. Nie powstrzymało to jednak wtedy fali protekcjonizmu, który pogłębił Wieki Kryzys. Zdesperowani ludzie, którzy uznali, że nie mają nic do stracenia, nie będą się przejmować straszeniem mediów, że tak będzie tylko gorzej. To dla nich nie ma znaczenia, bo nie widzą nadziei dla siebie i swoich dzieci, opowiadanie o „złotej erze” nie robi na nich wrażenia – Może i jest to złota epoka, ale nie dla nas.

Tylko kiedy Xi mówi o potrzebie ochrony pokrzywdzonych przez „globalizację” (tak jak on ją rozumie) to nie może być w tym wiarygodny. Czy mamy uwierzyć, że ChRL budująca swoją potęgę gospodarczą na dumpingu socjalnym i środowiskowym ma teraz przewodzić budowie „światowego kapitalizmu z ludzką twarzą”? Naprawdę, ChRL tworząca wszelkie możliwe bariery administracyjne dla obcej konkurencji na rodzimym rynku ma być obrońcom wolnego handlu? W wyobrażeniu Xi ma być on „wolny”, ale tylko w jednym kierunku. „Globalizacja” na warunkach Pekinu oznacza tylko przyśpieszenie entropii światowego systemu.

Mogę jednak zrozumieć Xi. On tylko odgrywa swoją rolę i jak każdy zawodowy szwindlarz mówi „frajerom” to, co chcą usłyszeć. Lecz trudno odgadnąć, co posuwa takich ludzi jak Klaus Schwab, przewodniczący i założyciel Forum lub Carl Bildt, były premier Szwecji do piania zachwytów nad Xi i rolą ChRL? Grają tylko swoją rolę, a pod maską wiedzą, że koniec się zbliża? Może jednak, jak często w historii żyją w zaprzeczeniu? Wypierają?

Orkiestra na Titanicu.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] cała operacja „czyszczenia” Internetu pokazuje, jakim fałszem było wystąpienie Xi Jinpin w Davos, kiedy […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.