Sklepy z aplikacjami pod kontrolą władz

appchina-2

Zgodnie z wydaną w poniedziałek decyzją wszystkie sklepy oferujące aplikacje na smartfony są zobowiązane do zarejestrowania się w agendzie rządowej odpowiedzialnej za bezpieczeństwo cybernetyczne. W teorii chodzi o walkę z malware i przestępstwami cybernetycznymi. W rzeczywistości to kolejna odsłona wojny informacyjnej ze społeczeństwem.

W sytuacji, kiedy w ChRL Google Play jest niedostępny, a władze zmuszają Apple do usuwania nieodpowiadających im aplikacji z Apple Store, wielu użytkowników korzysta z usług firm trzecich lub ściąga aplikacje bezpośrednio ze stron twórców. Dzięki temu, mimo teoretycznego zablokowania w ChRL wielu aplikacji (np. umożliwiających bezpieczną komunikację), to w rzeczywistości rzesze użytkowników korzystają z oprogramowania pozwalającego im omijanie cenzury w Internecie.

Popyt wykreował w ChRL cały ekosystem dużych i małych dostawców aplikacji służących wszelkiej aktywności w sieci – od rozrywki do bezpiecznej komunikacji i zachowania anonimowości. Rynek z 650 milionami internautów pozwala przeżyć wielu niszowym projektom, które w innych krajach nie miałby szansy na przetrwanie ze względu na zbyt małą bazę użytkowników.

To prawda, że taka sytuacja jest też wykorzystywana przez przestępców i nieuczciwych twórców, którzy – świadomie lub nie – wypuszczają szkodliwe lub nieodpowiednio testowane oprogramowanie. Priorytet władz jest jednak jasny, na co wskazuje komunikat wprowadzający nową regulację, mówiący o wykorzystywaniu wielu aplikacji do „rozsiewania nielegalnych informacji”.

A ja myślałem, że informacja może być „prawdziwa” lub „nieprawdziwa”, „tajna” lub „jawna” ale „nielegalna”…?

Władze będą sprawdzać, czy osoby prywatne i prawne oferujące aplikacje przeprowadzają odpowiedni audyt oraz skontrolują czy poszczególne aplikacje nie naruszają prawa. Wszystkie aplikacje mają być zarejestrowane, a ich poszczególne wersje zarchiwizowane.

Prawdopodobnie jest to początek systemu zezwoleń na publikowanie poszczególnych aplikacji. Ciekawy jestem jaki system kontroli Pekin planuje by w rzeczywistości mieć władze nad tym, co ludzie instalują na telefonach.

Poważne kary finansowe będą czekać na podmioty, które się nie zarejestrują lub będą podawać nieprawdziwe informacje.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s