kdhypocrisymeter

Przyznam się, że pracując na co dzień na Linuksie odczuwam pewną satysfakcję pisząc o tym, jak korporacyjne bożyszcze Hipsterów robi „łaskę” komunistycznemu reżimowi w ChRL.

Firma Apple usunęła z Apple Store (repozytorium aplikacji) w ChRL zarówno chińską jak i angielską wersję aplikacji The New York Times. Według krótkiego komunikatu firmy postąpiła tak ponieważ została poinformowana, że aplikacja narusza lokalne prawo. Nie podano jednak, kto poinformował o naruszeniu prawa oraz na czym ma ono polegać.

Musze się jednak przyznać, że nie wiem czy to bardziej hipokryzja czy głupota.

Brzmi to wszystko bardzo ciekawie w świetle zapewnień firmy z kwietnia ubiegłego roku o tym jak bardzo jej leży na sercu prawo do prywatności czy wolności słowa przy okazji sprawy odblokowania telefonu zamachowca z San Bernardino.

W ChRL wiele stron zagranicznych mediów jest blokowana, dlatego rzesze osób korzystają z aplikacji mobilnych by uzyskać bezpośredni akces do wiadomości pochodzących z zablokowanych portali.

Nie raz pisałem, że konszachty dużych firm, w tym Apple, z reżimem nigdy nie wychodzą in na zdrowie. Jeżeli ktoś uważa, że może robić interesy z przysłowiowym diabłem i nie sprzedać duszy (jeżeli ją kiedykolwiek posiadał) to żyje w głębokim błędzie. Chińscy komuniści pamiętają jednak dobrze maksymę Lenina:

„Kapitaliści sprzedadzą nam sznurek, na którym ich powiesimy.”

Od siebie dodam, że najpierw dadzą wam na ten sznurek kredyt.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] sytuacji, kiedy w ChRL Google Play jest niedostępny, a władze zmuszają Apple do usuwania nieodpowiadających im aplikacji z Apple Store, wielu użytkowników korzysta z usług firm trzecich lub ściąga aplikacje bezpośrednio ze stron […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.