bing-homepage_1412049c

GreatFire.org organizacja zajmującą się monitorowaniem działania cenzury internetowej w ChRL oskarżyła Microsoft o cenzurowanie wyników w wyszukiwarce Bing zgodnie z zaleceniami chińskiej cenzury także poza ChRL. Cenzurowane mają być zapytania zarówno po chińsku jak angielsku bez względu na lokalizację użytkownika.

Ponad to, także wyświetlane wyniki mają być aranżowane w ten sposób, że treści mniej pożądane przez chińską cenzurę są lokowane na dalszych pozycjach, gdzie mało kto dociera.

GreatFire.org podnosi chyba uzasadnioną obawę. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, oznacza to, iż ChRL dąży do cenzurowania całego Internetu.

ChRL jest skuteczna w wymuszaniu na międzynarodowych mediach wyciszenia lub złagodzenia krytyki. Wystarczy ograniczyć przyznawanie wiz dziennikarzom lub „namówić” rodzime firmy do wycofania reklam. Cenzurowanie Internetu przez czwartą najbardziej popularną wyszukiwarkę na świecie (trzecia – Baidu jako należąca do chińskiej firmy podlega pełnej kontroli cenzury) jest kolejnym krokiem do kontrolowania nie tylko krajowego przepływu informacji, ale też tego, co ludzie za granicą dowiadują się o ChRL.

Charlie Smith z GreatFire.org powiedział:

„Jesteśmy pewni na 100%, że nasze odkrycia oznaczają, iż Microsoft czyści wyniki wyszukiwania w Stanach Zjednoczonych aby usunąć negatywne wiadomości i informacje o ChRL. I robią to na każdym rynku, na którym operują na świecie.”

Microsoft odmawia komentarzy.

Innym gigantem technologicznym, który podobno ma się poddawać chińskiej cenzurze jest Apple, ale znowu podobno jedynie w granicach ChRL.

Jedyną firmą, która poszła początkowo na współpracę z cenzurą był Google, ale w marcu 2010 roku przestała się samocenzurować (dotyczyło to tylko wyszukiwań z ChRL) i cały ruch z ChRL przekierowała do Hong Kongu, do nieocenzurowanej wyszukiwarki. Wyniki z niej są jednak blokowane z ChRL.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] in na zdrowie. Jeżeli ktoś uważa, że może robić interesy z przysłowiowym diabłem i nie sprzedać duszy (jeżeli ją kiedykolwiek posiadał) to żyje w głębokim błędzie. Chińscy komuniści pamiętają jednak dobrze maksymę […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.